Egy ország, amely megérzi a költekező ingázók tömegét

A kicsiny Luxemburg mindössze 470 ezer lelket számlál, akiknek a hivatalos statisztikák szerint 41 %-a külföldi állampolgár. Elképzelheti az olvasó, hogy a nem egészen 2600 négyzetkilométernyi ország útjain és vasútjain mekkora forgalom van reggel és este, ugyanis naponta 134 ezren járnak dolgozni Belgiumból, Franciaországból és Németországból.

A luxemburgi statisztikai hivatal, a Statec legújabb jelentése arról számol be, hogy az ingázók 2007-ben 1,2 milliárd eurót költöttek a nagyhercegségben, ami jelentős növekedés a 2003-as adatokhoz viszonyítva. Tavaly átlagosan 9076 eurót hagyott egy-egy itt dolgozó az üzletekben, szemben a négy évvel ezelőtti 7833 euróval. Igaz, a naponta munkába érkezők, akik esetenként száz kilométernél is többet autóznak-vonatoznak egy irányban, száma is megemelkedett a 2003-as 106 ezerhez viszonyítva.

A legtöbbet a Lotaringiából érkezők költik, 10196 eurót, a legkevesebbet a németek (6997 euró). Szinte nincs olyan ágazat, amely ne profitálna ebből a világon meglehetősen szokatlan helyzetből: fogy a benzin, a dohányáruk, a gépjárművek (2006-ban 50 ezernél is több új gépkocsit vásároltak az országban, amelynek egy részét külföldön használják), jól megy az éttermeknek, a szupermarketeknek és a bútorboltoknak is.

Természetesen a sort az üzemanyagok vezetik. Egy-egy határmenti településen közel egy tucat töltőállomás várja a kormány által visszaszorításra ítélt benzinturizmus résztvevőit. Noha a 20 évvel ezelőttihez képest felére csappant a kutak száma, és csak 2008-ban mintegy 30 %-kal drágultak az üzemanyagok, még mindig igen kedvező az áruk a szomszédokhoz viszonyítva. Ezek után nem csoda, ha az ingázók költéseinek 23 %-át teszik ki ezek az olajszármazékok.

Ugyan a belgák egy része uzsonnás dobozban otthonról hozza a szendvicset, a 134 ezer ember évente fejenként átlagosan 764 eurót költ el luxemburgi éttermekben, ami 8,5 %-os növekedés. A gourmand franciák megelőzik német és belga társaikat, bár mindenki elismeri, hogy az itteni konyhaművészet igen magasfokú. Nem véletlen, hogy 14 Michelin csillagjával ez a miniállam vezeti az egyfőre eső csillagok világranglistáját.
Megemlíti még a statisztika, hogy a hazájuktól átlagosan 10 órát távol levők természetszerűleg napi bevásárlásaikat is Luxemburgban ejtik meg. A franciák 78, a németek 84, míg a belgák 81 százaléka viszi haza innen családja mindennapi betevőjét. Míg a legnagyobb mennyiségben, ám igen takarékosan vásárló németek mindössze 1275 euró értékben költenek itt élelmiszerre, addig a franciák 1836 eurót, a belgák pedig 2109 eurót hagynak a „közértek” kasszáiban.

Földes György (Luxemburg)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.