A kormánynak közbe kell lépnie

Gyurcsány Ferenc szerint a kormány nem maradhat tétlen az elszabaduló energiaárak láttán. Magyarországon újra kell gondolni a költségvetés bizonyos részeit, a szociálisan rászorulók számára pedig a korábbiaknál nagyobb és célzottabb támogatást kell adni.

Van remény a megegyezésre az energiaárak hosszú távon fenntartható és mindenki számára elfogadható szintjében. Ehhez a a fejlett világ fogyasztóinak a jelentős részben a fejlődő világhoz tartozó energiatermelőkkel kell közvetlen egyeztetéseket folytatni - mondta Brüsszelben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

A magyar kormányfő az EU-tagországok állam- és kormányfőinek találkozója előtt nyilatkozva bejelentette: magyar javaslatra az európai szocialista pártok és kormányok vezetői - a csúcsértekezlet előtt tartott ülésükön - elfogadták és beépítették saját dokumentumukba azt az elképzelést, hogy kezdjenek közvetlen tárgyalásokat a termelők és a legfontosabb európai energia-felhasználók között.

- Az energiafelhasználás ügyét szélesebb, globális keretbe kell helyezni, átfogó programot kell megfogalmazni, amelynek részeként a fejlődő országok számára is ajánlatokat fogalmaznak meg, hogy miként lehetnek formálói a világnak az energiaforrások birtoklásán túl is - fejtette ki Gyurcsány Ferenc.

Mint mondta, abban láthatóan a tagállamok többsége egyetért, hogy az energiaárak rövid távú, ciklikus változásába nem szabad adóügyekkel beavatkozni. Most azonban többről van szó, mert az az áremelkedés, amelynek szemtanúi vagyunk, nem egy-két hónapos kilengés. A kormányok egészen biztosan nem maradhatnak tétlenek, ugyanakkor vita van abban, hogy ez pontosan mit jelent - szögezte le a kormányfő.

- Magyarország is biztos lehet abban, hogy újra kell gondolni a költségvetés bizonyos részeit, és a szociálisan rászorulók számára a korábbiaknál nagyobb és célzottabb támogatást kell adni - hangsúlyozta Gyurcsány. Ez elsősorban a távfűtéssel fűtőket érinti, akiknek fűtésszámlája helyenként akár a nyugdíjszámla felét is kiteheti. Húsz milliárd forintot is elérhet a költségvetésben, ha Magyarország be kíván avatkozni - tette hozzá.

Gyurcsány Ferenc szerint Magyarországon a következő hetekben kell erre a kérdésre választ adni. Jelezte: az unióban nincs vita azon, hogy ez lehetséges, vita van viszont abban, hogy miből lehet finanszírozni.

Az egyik felvetés a nagy energiacégeknek részben a magas energiaárakból származó, megemelkedett profitjának megadóztatása, amellyel szemben Brüsszel is "megengedő" - emlékeztetett, hozzátéve, hogy Magyarországon régebben volt már példa különadóra, például a bankadó. Ezt Magyarországon a következő hónapokban érdemes felvetni, "amikor az adórendszer megújításáról gondolkodunk"- vélte Gyurcsány Ferenc.

Egy kérdésre válaszolva azt is kifejtette: van arra mutató jel, hogy nem csak az elmúlt két évben - változatlan kínálat mellett - globálisan 4 százalékkal emelkedett kereslet okozta az egyensúly felbillenését és az áremelkedést, hanem spekulációs beavatkozások is, ezért a spekulációs adóra vonatkozó javaslat uniós megfontolásra érdemes.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.