Kaliforniában senki sem csodálkozik

Mintha a világ legtermészetesebb dolga volna, a szerkesztők Amerika-szerte az árvizekről, a rekordhőségről és a választási kampányról szóló hírek mögé sorolták be azt, ami négy éve még szenzációnak számított. Kaliforniában a hét elejétől törvényesen is egybekelhetnek az egynemű párok.

A homoszexuális házasságot legutóbb 2004 februárjában, San Franciscóban engedélyezték, ám az akkori kezdeményezés rövid időn belül elbukott. Kalifornia legfelső bírósága májusban alkotmányellenesnek nyilvánította a tiltást, de még mindig lehet, hogy a döntés csak átmeneti lesz, mert a novemberi választásokkal egy időben népszavazásra bocsátják a kérdést. A közvélemény-kutatások kiegyensúlyozott képet mutatnak, megjósolhatatlan, mi lesz a referendum eredménye. A mostani csönd talán annak is köszönhető, hogy mindkét tábor akkorra tartogatja az erejét.

Az elsőként összeadott leszbikus pár mindkét tagja nyolcvan fölött jár, több mint ötven éve vannak együtt. A kamerák általában kiegyensúlyozott, boldog, a feltűnést kerülő házaspárokat mutatnak, sokan örökbefogadott gyermekeikkel együtt mosolyognak a képernyőn. A meleg- és leszbikus szervezetek részéről ez tudatos döntés: nem akarják elrettenteni a kaliforniaiakat, illetve el szeretnék kerülni, hogy az ügy az elnökválasztási kampány középpontjába kerüljön, mint négy éve, amikor Massachusetts terjesztette ki a házasság intézményét a homoszexuálisokra. A legnagyobb felhajtást Nyugat-Hollywoodban csapták - Amerikában ez az egyetlen település, amelynek helyi önkormányzatában a nyíltan homoszexuális városatyák vannak többségben.

Amerikai felmérések szerint országszerte mintegy 770 ezer meleg- és leszbikus pár él közös háztartásban. Massachusetts és Kalifornia kivételével nem köthetnek formális házasságot, bár sok helyen engedélyezik az azzal szinte egyenértékű élettársi közösséget. A változó megítélést jelzi, hogy a Kalifornia egyik legkonzervatívabb körzetének számító Fresnóban a házasságra váró meleg- és leszbikus párok sorában különböző felekezetekhez tartozó papok ajánlottak egyházi áldást és templomi esküvőt a híveknek.

George Takei, akit sokan Hikaru Suluként ismernek a Star Trek-sorozatból, bejelentette, hogy ősszel összeházasodik Brad Altmannal, akivel 21 éve él együtt. A 71 esztendős japán származású színész kedden elsőként rótta le Nyugat-Hollywoodban a három hónapig érvényes házassági engedély kiváltásához szükséges 70 dollárt, s élete legszebb, egyúttal az amerikai történelem kivételes napjának nevezte a már hivatalosan is megköthető egynemű frigyet. (MTI)

Boldog ifjú pár a San Franciscó-i városháza előtt: Sharon Papo (balról) és Amber Weiss
Boldog ifjú pár a San Franciscó-i városháza előtt: Sharon Papo (balról) és Amber Weiss
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.