Ellopott atomfegyvertervek miatt aggódnak Washingtonban

Atomtöltetek tervrajzait találták meg svájci csempészek számítógépein a nukleáris biztonságot felügyelő amerikai intézmény friss jelentése szerint. A felfedezés aggodalmat keltett Washingtonban amiatt, hogy atomtitkok illetéktelen kezekbe kerülhetnek.

Az Institute for Science and International Security (ISIS) intézetnél készült és hétfőn részben közreadott jelentés szerint svájci nyomozók 2004-ben bukkantak rá a szóban forgó tervekre olyan csempészek számítógépein, akik kapcsolatban álltak Abdul Kadír Hán pakisztáni atomtudóssal, a pakisztáni atomprogram atyjával.

David Albright, az ISIS elnöke, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) egykori ellenőre szerint a tervek kisebb és fejlettebb fegyvert írnak le, mint amelyet Líbia vásárolt Hán hálózatától. Ezt a fegyvert rá lehetne helyezni egy ballisztikus rakétára. "Ideálisak lettek volna arra, hogy Észak-Korea vagy Irán megvásárolja őket" - mondta Albright a tervekről. Hán 2004-ben beismerte, hogy engedély nélkül atomtechnológiát adott el Iránnak, Líbiának és Észak-Koreának - igaz, később visszavonta ezt a vallomását.

A tudós az új ISIS-tanulmányra reagálva tagadta, hogy tőle származtak volna a tervek. "Színtiszta hazugság és badarság. A Pakisztánra nyomást gyakorolni próbáló Amerika kampányának része" - nyilatkozott a 2004 óta Iszlámábádban házi őrizetben lévő Hán nyugati hírügynökségeknek. Az ő laboratóriumában egyszerű fegyvereken dolgoztak, nem bonyolultakon - mondta. "Amit 1983-ban fejlesztettünk, egy egyszerű, funkcionális fegyver volt, és azután sem én nem dolgoztam rajta, sem a KRL (laboratórium)" - jelentette ki.

Az új jelentés kétségeket ébreszt egyebek közt annak a tavalyi amerikai hírszerzési értesülésnek a jelentőségével kapcsolatban, amely szerint Irán 2003-ban felfüggesztette atomfegyver-tervezési programját, s ennek hatására a Bush-kormány enyhébben ítélte meg az Irán jelentette veszélyt.

Ha Irán részletes atomtöltettervrajzok birtokába jut a nukleáris feketepiacon, akkor nem kell saját terveket készítenie atomfegyverprogramja keretében. "Ennek veszélyét kell megvizsgálni" - jelentette ki egy magas rangú amerikai tisztségviselő, de hozzátette, hogy keveset tud azon kívül, ami az ISIS készítette jelentés nyilvános részében szerepel. Mint mondta, állandóan lehet aggódni amiatt, hogy egy "latorállam" vagy egy rossz szándékú szervezet olyan információhoz jut, amelynek köszönhetően fel tudja gyorsítani fejlesztési tevékenységét.

Az ISIS-jelentés hivatkozik a NAÜ egyik magas rangú tisztségviselőjére is, aki szerint nem valószínű, hogy csak a három svájci birtokába jutott titkos atomfegyverterv, de az ISIS jelentése nem tér ki arra, hogy esetleg még kik szerezhettek meg ilyen rajzokat.

A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és az amerikai külügyminisztérium nem fűzött megjegyzést a jelentéshez. A Fehér Ház szóvivője azonban még vasárnap így nyilatkozott: "Mélységesen aggódunk a Hán-féle hálózat miatt. Amiatt is, amit az urándúsítás technológiájának átadásával tettek, és annak lehetősége miatt is, hogy fegyverekkel kapcsolatos technológia társulhat hozzá". (MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.