KDNP: ne döntsön pályázati pénzekről a Zuschlag-ügy vádlottja!

Rétvári Bence (KDNP) azt kérte a szociális minisztertől, hogy függessze fel Prácser Lászlót azokból a testületekből, amelyek pályázati pénzek odaítéléséről döntenek, ugyanis a férfi vádlott a Zuschlag-ügyben.

Tájékoztatása szerint Prácser László a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia (GYIK) társelnöke, akinek a Nemzeti Civil Alapprogram Civil Szolgáltató, Fejlesztő és Információs Kollégiumában, valamint a Gyermek- és Ifjúsági Alapprogram Tanácsában beleszólása van a támogatások odaítélésében, annak ellenére, hogy az ügyészség szerint megalapozott a gyanú, hogy bűnszervezet tagja volt. A képviselő számításai szerint a két testület éves szinten 62.700 millió forintot oszt szét.

Rétvári Bence úgy fogalmazott, ha valóban azt akarta volna a kormányzat, hogy a gyanú árnyéka se vetüljön rá a Zuschlag-ügy kapcsán, akkor a vádemelés napján szakítani kellett volna az összes gyanúsítottal. Hozzátette, az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, vagyis nem feltétlenül a tagságukat kellett volna megszüntetni, de jogaik gyakorlását azonnal korlátozni kellett volna. Rétvári Bence kijelentette: azt kérik Szűcs Erika szociális minisztertől: mutassa ki elkötelezettségét és szakítson a "Zuschlag-klónokkal".

Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az átszervezések és jogszabály-módosítások valódi célja a források felhasználásának kisajátítása a "Zuschlag-klónok" javára, a lebukottak helyére pedig újabbak lépnek, akik ott folytatják, ahol elődjeik abbahagyták.

Emlékeztetett: korábban is felhívták a figyelmet arra, hogy az ifjúsági szervezetek állami támogatásával foglalkozó rendszert tavaly nyáron úgy módosította a szociális tárca, hogy a hét régióban működő Regionális Ifjúsági Tanácsok tagjait indokolatlanul cserélték le. Véleménye szerint ugyanis olyan szervezetek kerültek ki a rendszerből, mint az egyetemistákat képviselő hallgatói önkormányzatok és a nagycsaládosok.

Megjegyezte, az ifjúsági civil szektor képviseletére monopóliumot kapott a pályázati pénzekről döntő testületekben a legfiatalabb ernyőszervezet, a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia, amelyet a Zuschlag Jánoshoz kötődő ifjúsági egyesületek vezetésével hoztak létre.

Rétvári Bence szerint a kormány ugyan teljesítette tavalyi követelésüket, és hatályon kívül helyezte ezt a módosítást, ennek ellenére azonban a testületek továbbra is a 2007-ben létrehozott összetétellel működnek tovább.

A tavaly szeptember 21-e óta előzetes letartóztatásban lévő Zuschlag János és 15 társa ellen május közepén emelt vádat a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség; Zuschlag Jánost különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás bűntettével vádolják, mint felbujtót. Zuschlag János büntetőjogi felelősségét elismerte és - bár vagyonát zárolták - nemrég 50 millió forintot átutalt az államkaszába.

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium kiadott közleményében úgy reagált: Szűcs Erika nem kezdeményezheti Prácser László megbizatásának felfüggesztését, csak a Nemzeti Civil Alapprogram Tanácsa elnökének indítványára intézkedhet. Ismertetésük szerint a tanács soron következő ülésén, várhatóan június 26-án vizsgálja meg, hogy Prácser László esetében fennáll-e a tagságra való méltatlanság esete. A döntés alapján kezdeményezheti a tanács elnöke a tagság megbízásának visszavonását, megszüntetését.

 

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.