- Elég baj, hogy a mai politikai és közéletet a nem jelenlét és a távolmaradás kultúrája uralja - nyilatkozta lapunknak Rainer M. János történész.
Bírálják az államfőt távolmaradása miatt
Az '56-os Intézet főigazgatója hozzátette: amennyiben ez politikai esemény, úgy semmi csodálkoznivaló nincs azon, hogy például a Fidesz nem vesz részt. "Csakhogy éppen ez a baj. Ennek nem politikai eseménynek, hanem a közös múlt feldolgozásának, emlékezeti pillanatnak, tisztelgésnek kellene lennie" - fogalmazott Rainer M. János azzal kapcsolatban, hogy Sólyom László államfő is távol maradt az emléküléstől.
Varga László történész-levéltáros véleménye szerint a Fidesz szuverén módon eldöntheti, hogy távol marad-e, a köztársasági elnök azonban nem. "Ezzel nem a miniszterelnökről nyilvánít burkoltan véleményt, hanem a parlamentarizmusról és a magyar történelemről. Ez összeegyeztethetetlen közjogi funkciójával" - fogalmazott lapunknak Varga László. "A történelem hagyományosan megosztja a társadalmakat, s ezt épp a politikának kellene kezelnie. Nálunk viszont a politika rátelepszik a történelemre, ami maga az abszurditás" - tette hozzá.
Gerő András történész szerint azon is el kell gondolkodni, hogy a nemzeti emlékezetkultúrában egyre több olyan nap van, amely kudarcokról és halottakról szól, nem pedig sikerre emlékeztet. Gerő ezzel kapcsolatban rámutatott: időszerű lenne akár az intellektuális magyar sikereket (pl.: C-vitamin) is megünnepelni. "A jelenlegi miniszterelnököt nem érheti a kétértelműség vádja, többször elkötelezte magát Nagy Imre mellett, Kádár János ellenében. Akik egy ilyen megemlékezésen nem vesznek részt, és abban sem érdekeltek, hogy a halottak és a mártírok kultusza egyensúlyba kerüljön a sikerek kultuszával, azok csak a saját tehetetlenségükről tesznek tanúbizonyságot" - tette hozzá.