Egy negyedik mobilszolgáltató megjelenése a magyar piacon jót tenne a versenynek, s ma már akár akadhat vállalkozó szellemű befektető, aki beszállna a magyarországi mobiltelefon-üzletbe - vélik a Nemzeti Hírközlési Hatóságnál. A mobilszolgáltatók állnak az új kihívások elé.
Értékes a mobilfrekvencia
Egy újabb mobilszolgáltató megjelenésével komolyan foglalkoznunk kell - nyilatkozta a Napi Gazdaságnak Pataki Dániel, a Nemzeti Hírközlési Hatóság elnöke, aki ezt azzal indokolta: az elmúlt évben folyamatosan figyelték a magyar piac helyzetét, s Európában is a frekvenciák értékének növekedését tapasztalták. Éppen ezért július 16-án nyilvános közmeghallgatást szerveznek, amely gyakorlatilag egy fórum a piac szereplőinek részvételével. Mivel a meghallgatás nyilvános, azon bárki részt vehet, aki érdekeltnek érzi magát, tehát akár magánemberként ott lehet egy későbbi befektető képviselője is, méghozzá úgy, hogy nem fedi fel a megbízói kilétét.
Van érdeklődés, de semmilyen döntés nem született. Meg kell hallgatnunk a szolgáltatók tapasztalatait, mielőtt a piacot alapjaiban befolyásoló döntést hozunk - mondta el Márton György, a hatóság szóvivője. Más fontos kérdések is szóba kerülhetnek a találkozón, mint a virtuális mobilszolgáltatók esélyei, vagy épp a ma is használt frekvenciák a jelenlegi gyakorlattól eltérő alkalmazása.
Jelenleg rendelkezésre áll egy frekvencia "csomag", amelyen akár egy negyedik szolgáltató is működhetne, ám ezt már egyszer megpróbálták értékesíteni, s akkor, 2004-ben - amikor a jelenlegi 3G szolgáltatások által használt 2.1 Ghz-es csatornákat is értékesítették - eredménytelen volt a pályázat. Piaci információk szerint értékelhető ajánlat sem érkezett. De a helyzet nagyon sokat változott azóta. A mobilinternet terjedésével megnőtt az igény a széles sávú szolgáltatások iránt, így megnőtt a frekvenciák értéke is.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a jelenleg rendelkezésre álló sávok leghatékonyabb hasznosítása egy új cég piacra engedése lenne, hiszen annak óriási nehézségekkel kellene szembenéznie - véli Drozdy Győző, a Pannon vezérigazgató-helyettese, aki megjósolta: a terv a kiírásig sem fog eljutni. Szerinte - bár állnak a verseny elé - ma hazánkban nem racionális üzleti elképzelés új mobilszolgáltatást indítani, elvégre is olyan területre érdemes belépni, ahol van komoly növekedési lehetőség. Ez pedig nem mondható el a magyar piacról, hiszen a mobilellátottság már meghaladta a száz százalékot és igen lassan növekszik az ügyfélszám. Drozdy azt is vélelmezi, hogy ha lenne komoly érdeklődés egy negyedik frekvencia iránt, azért már rég bejelentkezett volna valaki. Csakhogy - szerinte - hazánkban éles a verseny: ami tükröződik az alacsony árakban, a jó minőségű szolgáltatásban.
A verseny fő terepe a jövőben a széles sávú mobilinternet lesz, amelynek további fejlődéséhez hatékony spektrumgazdálkodásra van szükség, Ez elsősorban annak újragondolását jelenti, hogy a rendelkezésre álló szabad frekvenciák elosztása hogyan szolgálhatja legjobban az információs társadalom érdekeit egy olyan piacon, ahol már a kezdetektől nagyon erős a verseny - tette hozzá Winkler János, a Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese, a T-Mobile vezetője.
A Vodafone - ha nem lenne a Magyarországon - nem indulna a negyedik engedélyért - mondta a Népszabadságnak Beck György a cég vezérigazgatója. Egy potenciális új piaci szereplő szempontjából a helyzet nem jó: nagy az ellátottság, lejjebb mentek a kiskereskedelmi árak, az előfizetők pedig többet követelnek még egy új szereplőtől is - érvel Beck. Hozzáteszi, hogy örül az egyeztetésnek, hiszen a frekvenciaspektrum fontos nemzeti kincs, amit hasznosítani szükséges. Rávilágított azonban arra, hogy a széles sávú mobillefedettség biztosítása a jelenleg használt 2.1 GHz-es csatornákon költséges a szolgáltatók számára, ezért az ország kis lélekszámú településeit igen lassan éri el a technika eme vívmánya. - Sokat segítene e digitális szakadék felszámolásában, ha lehetőség volna a sokkal jobb terjedési tulajdonságokkal bíró 900 MHz-es frekvenciát használni 3G szolgáltatásra - nemrég el is indítottak egy műszaki tesztet Tószegen - de ehhez a jelenlegi szerződések és jogszabályok módosítása szükséges. Tudniillik, jelenleg ezt a sávot a törvények szerint csak hangátvitelre lehet használni, márpedig a 3G nem az. Az pedig már csak pluszadalék, hogy az imént vázolt elképzeléshez szolgáltatónkként további 3-4 Mhz-et (csatornát) kellene a jelenlegi piaci szereplők rendelkezésére bocsátani. Beck György szerint a szabad frekvenciáknak efféle felhasználása járna a legtöbb társadalmi haszonnal, így ugyanis a kisebb településeken is gyorsabban terjedhetne a gyors mobilinternet. Tehát könnyen lehet, hogy a frekvenciákért a jelenlegi szolgáltatók versenyeznek majd egy lehetséges negyedikkel. Hiszen az nehezen elképzelhető, hogy további kapacitásokat kapnának az operátorok ellentételezés nélkül. A szakemberek ugyanakkor rámutatnak arra is, hogy bár a verseny létét tényleg nem lehet tagadni, van még hová fejlődni.
Winkler János minimális esélyét látja egy ilyen erős versenyhelyzetben egy negyedik szolgáltató megjelenésének. Azt sem tartja véletlennek, hogy megfelelő üzleti tervvel rendelkező MVNO (fapados mobilszolgáltató) eddig nem jelent meg a magyar piacon.
Tehát az új szereplő valóban nehéz helyzetben lesz, ha lesz egyáltalán. A növekedést azonban nem csak az ügyfélszám jellemzi: hiszen az egyes ügyfelek egyre többet használják a hálózatot, erre a tendenciára viszont igenis lehet alapozni.