Szabadulna az Egyesült Államok az állítólagos "Rettegett Ivántól", de egyelőre nincs hova kitoloncolni a 88 éves John Demjanjukot.
Demjanjuk-ügy: puhatolódzás Berlinnél
Az ukrán származású feltételezett háborús bűnös ügyében az amerikai hatóságok levélben fordultak a német külügyminisztériumhoz, hogy az egykori treblinkai náci koncentrációs tábor állítólagos volt őrének ügyében illetékes bíró két kitoloncolási célországot tudna elképzelni: Németországot és Ukrajnát - írta hétfőn a Süddeutsche Zeitung.
A müncheni lapnak a berlini külügyi tárcánál azt mondták: az amerikai levél nem formális befogadási kérelem, hanem tájékoztatás Demjanjuk jogi helyzetéről. Német részről eddig nem kérték az idős férfi kiadását.
Demjanjuk 1952-ben vándorolt ki az Egyesült Államokba, az autógyári munkás hat évvel később lett amerikai állampolgár. A szövetségi igazságügyi tárca 1977-ben kezdeményezte Demjanjuk állampolgárságának visszavonását azzal, hogy a férfi letagadta második világháborús és SS-múltját. A közzé tett fotók alapján a treblinkai tábor túlélői azt állították: Demjanjuk azonos a százezer zsidó elgázosításában bűnrészes, kegyetlensége miatt Rettegett Ivánnak hívott SS-őrrel. Izraeli kérésre az amerikaiak 1986-ban kiadták, a zsidó államban lefolytatott háborús büntetőper végén kötél általi halálra ítélték. Demjanjuk tagadta, hogy azonos a treblinkai Rettegett Ivánnal. Állítása szerint 1940-től a szovjet katona volt, 1942-ben esett német fogságba.
A halálos ítéletet az izraeli legfelsőbb bíróság - megalapozott bizonyítékok hiányára hivatkozva - 1993-ban megsemmisítette. Ezt követően Demjanjukot visszavitték Amerikába, ahol ugyan visszakapta állampolgárságát, de 2001-ben újabb eljárás indult ellene - igaz, már nem a "Rettegett Iván-vádak" alapján. A náci bűnösök felkutatásával foglalkozó főügyész, Eli Rosenbaum elég bizonyítékot gyűjtött össze arra, hogy Demjanjuk a többi között a sobibori és a majdaneki koncentrációs táborban volt őr. Demjanjuk ismét elveszítette amerikai állampolgárságát, s 2005 óta kitoloncolásra vár - csak éppen egyetlen ország sem akarja fogadni.