Másfél évtizede az ismert genetikus lelkesedve ajánlotta a közönség figyelmébe az azóta világmárkává lett édesítőszert: nem hizlal, nem rongálja a fogakat, kíméli a gyomrot, nincs káros mellékhatása.
Etetnek minket
Pár évvel később a készítmény a civil egészségvédők feketelistájára került. Nemzetközi gerillamarketing-kampányt indítottak ellene igen súlyos, de nem bizonyított vádakkal (rákkeltő, migrén-okozó). Minderre az amerikai hátterű gyártó globális ellentámadással válaszolt, szintén a marketingkommunikációra - és nem a független tudományra - hagyatkozva. Hogy kinek volt igaza, azt ma sem tudjuk, mindenesetre a szer jelenleg is forgalomban van. Gyanúra legfeljebb az ad okot, hogy a cukormentes, "light" rágók és üdítők ízét újabban legalább ötféle édesítőből mixelik össze. Ennek látszólag semmi értelme, de ha egyszer valamelyik vegyületről mégis kiderül, hogy nagy mennyiségben ártalmas, esetleg jól jöhet.
Az eset korántsem egyedi, és nem is tanulságok nélkül való. Az elmúlt években többek között a vajról és a margarinról, a béta-karotinról, a vörösborról, a sóról, a kávéról, a teáról, a csokoládéról tudtunk meg egymásnak ellentmondó információkat. Antioxidánsok és flavonoidok, nyomelemek, cukrok, savak, a pörkölés és a fermentáció melléktermékei állnak szemben ezekben a közleményekben, az egyszerű fogyasztó sokszor azt sem érti, hogy dicsérik vagy szidják a szóban forgó élelmiszert. Az új ismeretek forrása rendszerint nem valamelyik nagy tekintélyű kutatóintézet vagy hatóság. A háttérben élelmiszer-ipari lobbicsoportok dolgoznak, a tudomány pedig csak álca a megrendelő testére szabott, sikerdíjas vizsgálatok előtt. És aki esetleg még hisz benne, hogy az egészség megfizethetetlen, az jobb, ha megtudja: Magyarországon nagyjából 300 ezer forintért akár a szárított nyúlbogyóról is hivatalosan, táplálkozástudományi jóváhagyással kimondatható, hogy jót tesz a csontoknak vagy a növésben lévő szervezetnek. Akik etetnek minket, azoknak ilyenkor semmi sem drága: a föld alól is előkerítik azt a fehér köpenyes szakembert, aki hajlandó belehazudni a kamerába a forgalomsokszorozó, "tudományos" eredményt. A valóban független és tárgyilagos vizsgálat ritkább a fehér hollónál. A mostanában egyre nagyobb területen termesztett, génkezelt növényekről például már rengeteg aggodalomra okot adó tény kiderült - de sosem a forgalomba hozatalt megelőző (a gyártók által finanszírozott) hatásvizsgálatokból, hanem mindig utólag, a gyakorlatban.
Végezetül egy jó hír a kakaókedvelőknek: fogyasszanak nyugodtan, a kedvencük ezen a héten épp egészségesnek számít. De kortyolgatás közben azért figyeljék a híreket...