Nem kell a több?

Közös nyilatkozatban tiltakoztak nemrég a szakmai szervezetek a szerző jogi törvény tervezett módosítása ellen.

A Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete március elején levélben jelezte a kulturális miniszternek, hogy véleménye szerint a jelenlegi aránytalan kiadói erőfölény ellensúlyozására jogszabályi támogatásra van szükségük a magyar zenészeknek. Ezért azt kérik, vizsgálják meg, van-e mód arra, hogy a magyar szerzői jogi törvény rendelkezzen arról, hogy a kiadók a más országokban esetlegesen alkalmazott modellszerződéseiket írják alá a hazai zenészekkel is, továbbá hogy a szerződést a zenész védelmében egy ügyvéd vagy egy érdek-képviseleti szervezet is aláírja. A minisztériumban kérdésünkre azt mondták: még nem született meg a válasz, így nem nyilatkoznak.
Néhány hiányosság és az EU-jogharmonizáció indokolta, hogy az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban (IRM) elkezdtek dolgozni a szerzői jogi törvény módosításán. Ám több mint negyven szakmai szervezet tiltakozott az első változat több pontja ellen.

Elsősorban azt kifogásolták, hogy megszűnne a közös jogkezelés monopóliuma. Ez azt jelenti, hogy amíg jelenleg egy területre csak egy jogkezelő lehet bejegyezve, addig ezentúl több szervezet foglalkozhatna például a különféle zenei vagy filmes szerzői jogok után járó jogdíjak beszedésével, szétosztásával.

A szakma szerint ez még jobban megnehezítené a jogdíjak beszedését, kaotikus állapotokhoz vezetne. Gyenge Anikó, az IRM illetékese viszont azt mondja: a törvényen változtatni kell, mert az Európai Bizottság kötelességszegési eljárást indított hazánk ellen, mivel a hatályos törvény sérti a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a gyakorlatban valóban több jogkezelő lesz: a törvényből kikerül a monopóliumra vonatkozó megfogalmazás, ám az esetleges új jelentkező nyilvántartásba vétele előtt meg kell vizsgálni, hogy működése hasznos lenne-e. Ha úgy döntenek, nem (márpedig több országban úgy tapasztalják, hogy a több jogkezelő valóban problémás helyzetet teremt), akkor nem adják ki az engedélyt. Azonban egy neve elhallgatását kérő szakértő szerint a tervezet túlságosan tág teret enged a mérlegelésre, ezért hiába reméli az IRM, hogy a gyakorlatban majd meg lehet akadályozni a jelenlegi rendszer szétesését.

A bejegyzési kérelmekről az IRM és a Szabadalmi Hivatal munkatársai döntenek a jövőben, mert a feladatot mostanáig ellátó kulturális tárca a megnövekedő adminisztrációs, hatósági ügyintézést nem tudja vállalni. Ez volt a második pont, amelyet kifogásoltak a tiltakozók: úgy értelmezték, hogy a kulturális minisztérium teljesen kivonulna a területről. Ehelyett az OKM fenntartaná a véleményezési jogot, hogy a kulturális szempontok érvényesülhessenek, de nem ők végeznék az adminisztrációt.

A szakmai szervezetek meglepődve olvasták, hogy a tervezet értelmében ezentúl nem fordíthattak volna pénzt kulturális, szociális célokra. Gyenge Anikó szerint azonban félreértés történt: nem kívánják megtiltani ezt a tevékenységet. Csupán azt szeretnék lehetővé tenni, hogy ha egy szerző nem szeretné, hogy az ő jogdíjának akár csak egy-két százalékát is ebbe a közös, megpályázható kasszába tegyék, akkor ezt megtilthassa. Mostanáig ugyanis erre nem minden közös jogkezelő biztosított lehetőséget.

A szakmai szervezetek folyamatosan egyeztetnek a minisztériummal a tervezetről, az új verzió hamarosan nyilvános lesz. A fentieken kívül is vannak még kidolgozandó pontok. Például meg kell találni a fedezetet arra, hogy a Szabadalmi Hivatal foglalkozzon az adminisztrációval. A tervek szerint ezt egy alacsony díjból fedeznék, amelyet a közös jogkezelőknek kellene fizetniük (bár szakértőink szerint ennek kivetése aggályos).

Forrást kell találni a bevezetendő nyilvános haszonkölcsönzési jogdíjra is. Ezt például a könyvtári kölcsönzések után kaphatnák meg  a szerzők. A tervek szerint erre az állam adna évi 2-300 millió forintot.

A tervezet rendelkezne az árva jogokról is: mostanáig ha egy mű jogainak (például egy régi magyar filmnek) nem találták meg az örökösét, akkor azt sok esetben nem lehetett legálisan felhasználni. Az új törvényben erre is lesz megoldás.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.