A magyar szakszervezetek arra kérik a kormányt, tegyen meg mindent azért, hogy a heti lehetséges munkaidőt hatvan óra felé emelő uniós elképzelés elbukjon.
Hatvan órát is meghaladó heti munkaidő? - A szakszervezetek tiltakoznak
Feszült légkörben kezdődött tegnap az Országos Érdekegyeztető Tanács ülése. A szakszervezetek több, az érdeklődés középpontjába került ügy tisztázását sürgették. Borsik János, az autonómok elnöke az európai szakminisztereknek a munkaidő szabályozására vonatkozó döntését támadta. Azt, hogy a túlmunka módosuló szabályzata lehetőséget ad arra, hogy a dolgozó a munkaadóval a törvényesnél magasabb túlmunkáról állapodjon meg - feltételezhetően nem mindig a munkavállalók szabad akaratából. Borsik bejelentette: mindent megtesznek annak érdekében, hogy a magyar EU-képviselők ne szavazzák meg a hatvan órát is meghaladó heti munkaidőt lehetővé tevő rendelkezést. Herczog László szakállamtitkár a kedélyeket csillapítva elmondta: öt tagállam - közöttük hazánk - közös deklarációba foglalta össze az irányelv veszélyeit. Hazánk abban érdekelt, hogy az emberek kevesebbet dolgozzanak.
A szakszervezetek a kormány álláspontját kérték a monoki segély néven elhíresült kérdésről is. Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke azt mondta: a szociális segély az állam utolsó segítsége a perifériára szorultaknak, ezért helytelen összekötni a kötelező munkavégzéssel. Úgy fogalmazott: a kényszermunka ellenkezik a nemzetközi egyezményekkel is. Csizmár Gábor, a kancellária államtitkára közölte: a kormánynak nincs lehetősége az önkormányzatok döntésének megváltoztatására, a kérdésben az Alkotmánybíróságnak van szava.
Éles vita bontakozott ki a VOSZ társelnökének egy nemzetközi tanácskozáson elhangzott beszédéről. Szirmay Péter ugyanis - Horváth Lajos, a Liga elnöke szerint - felháborító és Magyarországot lejárató beszédet mondott, amely a sztrájkokra utalva a terrorizmussal, az erőszakkal, a bűnözéssel kacérkodónak nevezte a szakszervezeteket. Horváth Lajos azt kérte a munkáltatói oldalon ülőket, kérjenek bocsánatot és határolódjanak el ettől. Ezt a Stratosz vezetője, Csuport Antal meg is tette, Horváth Béla, az Agrárszövetség főtitkára azonban azt mondta: nem kívánnak megalapozatlan nyilatkozatot tenni, mert nem ismerik a részleteket. Csizmár szerint a helyzet súlyos, ezért támogatja, hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet magyar tanácsa tűzze napirendjére a kérdést.