A szociális miniszter bevonja a megoldás kidolgozásának folyamatába azt a 18 polgármestert, aki néhány hete a házelnöknek címzett levélben hívta föl a figyelmet a segélyezési gyakorlat tarthatatlanságára.
Dolgozni vagy segélyen tengődni?
A szerencsi kistérség 18 településének polgármesterével találkozott tegnap Miskolcon Szűcs Erika szociális miniszter annak érdekében, hogy az általuk megfogalmazott és közzétett társadalmi-szociális helyzetelemzést, valamint az abban foglalt megoldási javaslatokat megbeszéljék. A zárt ajtók mögött zajlott tanácskozás után a miniszter azt mondta: a polgármesterek "nagyon valós" problémákat tártak fel, a megoldást célzó javaslataik közt pedig akad olyan, amelyben akár közös álláspontot is ki lehet alakítani. Hozzátette: a felvetések egy része illeszkedik a kormány elképzeléseihez, és foglalkozik a szociális juttatások nem rendeltetésszerű felhasználásának ellenőrzésével.
Emlékeztetőül: a tizennyolc polgármester három hete juttatta el Szili Katalin házelnöknek a dokumentumot, amelyben egyebek mellett azt szorgalmazták, hogy a családi pótlék legfeljebb három gyermekig járjon, a többi, megszületendő gyermek esetén adójóváírást, adókedvezményt tartanának jónak. Ugyanakkor a jelenlegi családtámogatási rendszert át kell alakítani, mert az "felgyorsítja és egyre gerjeszti az alacsonyan szocializálódott tömegek népességnövekedését, amely megélhetési formává fejlesztette a gyermekszülést", továbbá a rendszeres szociális segélyezésre vonatkozó szabályokat "teljes egészében át kellene gondolni", mert a szociális segély legmagasabb összege és a minimálbér közötti különbség a munka elkerülésére ösztönöz.
Rónavölgyi Endréné, Szerencs polgármestere, szocialista parlamenti képviselő arról szólt, hogy nyíltan szeretnének beszélni a vidéken naponta tapasztalható problémákról. Arról például, hogy a jövőben ellenőrizni kellene: a gyermek- és családvédelmi támogatásokat az érintettek valóban a gyermekeikre és a családjukra fordítják-e? Hozzátette: a szociálpolitikai támogatásokkal kapcsolatos visszaélésekkel, valamint
a szegénység vámszedőivel, vagyis az uzsorásokkal szembeni fellépéshez az APEH és az igazságszolgáltatás hathatós támogatását várják.
A szerencsi polgármester hangsúlyozta: javaslataik nem az úgynevezett monoki utat követik, ezzel együtt ők is úgy látják, el kell érni, hogy jobban megérje dolgozni, mint segélyen tengődni. Azokat, akik kiestek a munka világából, hatékony programokkal kell segíteni az újbóli elhelyezkedéshez, azokat viszont, akik képtelenek a munkára, védje erős szociális háló. Mint elhangzott, a most elkezdett és nyáron folytatódó munkába bevonnak más önkormányzati szervezeteket is. Rónavölgyi Endréné közölte, reményeik szerint az egyeztetések nyomán ősszel olyan törvénymódosítások születhetnek a parlamentben, amelyek a negatív társadalmi jelenségeket visszaszorítják.