Fodor: Nem téma a korai választás

Az SZDSZ új elnöke nem fogadja Orbán előre hozott választásokról szóló ajánlatát, de nem fogadja el a szocialisták Dobogókőn megfogalmazott koncepcióját sem, amely érintetlenül hagyná a szociális kiadásokat. Ugyanakkor nem tekinti alapnak Kóka János radikális adócsökkentési javaslatát sem.

Az SZDSZ kulcspozícióban van, amivel a politikai közélet megváltoztatása érdekében a liberálisok élni, nem pedig visszaélni akarnak - mondta a párt vezetőségének tegnapi ülését követő tájékoztatóján Fodor Gábor, a párt új elnöke, aki hétfőn a hazai gazdasági és közélet szereplőivel, a következő hetekben pedig a parlamenti pártok elnökeivel egyeztet, mindezt "a párbeszéd programjának jegyében".

Hogy Fodor pontosan mikor, kivel, miről és milyen felhatalmazással tárgyal - az még a jövő zenéje, egyelőre ugyanis nincs meg a képviselni kívánt stratégia. Az SZDSZ ügyvivői testülete legkorábban a jövő héten dönti el, milyen mandátummal küldi tárgyalni az elnököt és delegációját. A pártelnök mindenesetre örömmel fogadta Orbán Viktor tárgyalási szándékát, levelére válaszolni fog, de hangsúlyozta: nem az előre hozott választásokról tárgyalna a Fidesz elnökével, miként azt Orbán szeretné, miként az MSZP vezetésével sem a politikai forgatókönyvekről egyeztetne - hanem "az ország legfontosabb kérdéseiről". Ezek közül az alkotmányos stabilitást, a versenyképességet és a közélet tisztaságát emelte ki, de az ezzel kapcsolatos koncepciót csak a nyár folyamán dolgozzák ki. A szocialistákkal elsősorban a közteherviselés reformjához elengedhetetlen állami kiadáscsökkentésről egyeztetne az SZDSZ múlt héten megválasztott elnöke.

- Az MSZP-nek el kell döntenie, hogy a liberálisokkal közösen megkezdett utat folytatja, vagy a dobogókői tanácskozásuk végén megfogalmazott nyilatkozatot követve, visszafordul - fogalmazott Fodor arra utalva, hogy a dobogókői kormánytanácskozáson elvetették a szociális kiadások csökkentésének lehetőségét.

Az SZDSZ továbbra is az állami kiadások mérséklésével (valamint az adózók körének kiszélesítésétől remélt többletből) fedezné az adócsökkentés miatt kieső bevételeket. Egyelőre azonban nem világos, pontosan mekkora keretszámmal megy az egyeztetésekre Fodor, aki tegnap elődje, Kóka János által képviselt (és a párt vezetősége által korábban szentesített) ezermilliárdos adócsökkentési program mellett ki is állt, meg nem is. Megfogalmazása szerint, a közteherviselés csökkentéséről tárgyalva a párt már elfogadott programjából indulnak ki, "de miután az ország gazdasági helyzete is változott az elmúlt évben", nyitottan mennek a tárgyalásokra. Fodor tehát saját mozgásterét igyekszik növelni. Korábban elfogadhatatlannak nevezte a Kóka-féle javaslatot (három év alatt 500+250+250 milliárd forintos csökkentés), de hogy hány évre ütemezné mindezt, egyáltalán, változnak-e a sarokszámok, az legkorábban a jövő héten derülhet ki.

A megbeszélésekre készülve, a szabad demokraták elnökének mozgásterét az ügyvivői testület egy másik fontos ügyben is meghatározta: állásfoglalásuk szerint a párt továbbra is ellenzéki szerepre készül, ennek megfelelően dolgozza ki stratégiáját az őszre. Az SZDSZ vezetősége nem tárgyalt a parlamenti frakcióvezetői posztról, amiről információnk szerint Fodor és Kóka továbbra sem tudott megállapodni egymással. Az ügyvivők és a parlamenti képviselők a jövő héten, közös tanácskozásukon dönthetik el (akár szavazással), hogy átveheti-e a frakcióvezetést Kóka Jánostól az új elnök.

A Fidesz továbbra is a ciklusrövidítésről tárgyalna

Ha a Fidesz és az SZDSZ elnöke tárgyalóasztalhoz ülnek, hogy az ország valós problémáira valós megoldásokat találjanak, akkor az előre hozott választások lehetősége nem megkerülhető téma - Szijjártó Péter Fidesz-szóvivő reagált így lapunk érdeklődésére, hogy Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke tegnap közölte: találkozni fog a Fidesz vezetőjével, és örül annak, hogy Orbán Viktor nyitott volt az SZDSZ-szel folytatandó tárgyalásokra. De nem az előre hozott választásokról akar tárgyalni.

Ezek után viszont a Fidesz oldalán felvetődhet az a kérdés, hogy van-e értelme tárgyalni a két elnöknek, ha az előre hozott választások esélye nem merülhet fel. Orbán Viktor még a hét elején küldött levelet Fodor Gábornak, hogy tárgyalásra hívja arra való hivatkozással, hogy a mostani helyzetből kiutat kell keresni, s a kisebbségi kormányzás nem megoldás, az előre hozott választás viszont az. Orbán Viktor a TV 2-nek adott péntek reggeli interjújában azt mondta, hogy egy előre hozott választás után tárgyi kérdésekben lehet együttműködés a Fidesz és az SZDSZ között, de a koalíció lehetőségét kizárta. "Ez egy vadházasság lenne" - fogalmazott a TV 2-ben.

Amellett, hogy ha az előre hozott választások kérdése nem kerül napirendre, s így a Fidesz részéről a legfontosabb cél nem valósulhatna meg, az sem valószínű, hogy Orbán Viktor előzetes ígéretet tehetne arra, hogy a Fidesz akkor sem módosítana alkotmányt, választójogi törvényt, illetve az állampolgárságra vonatkozó szabályokat, ha kétharmados többséget szerezne a választások után. Márpedig Fodor ezt kéri. Egyelőre úgy tűnik, elbeszél egymás mellett a Fidesz és az SZDSZ.

Az új elnök az új ügyvivői testület élén. Se jobbra, se balra  Móricz Simon
Az új elnök az új ügyvivői testület élén. Se jobbra, se balra Móricz Simon
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.