"Sajnálom mindazt, amit tettem"
Kristofer Goldsmith a saját szemével látta összedőlni a Világkereskedelmi Központot, majd jelentkezett katonának. Sadr városban az egyik feladata az volt, hogy iraki halottakat kellett fotóznia. Azt hitte, hogy erre titkosszolgálati adatgyűjtéshez van szükség, mert ezt mondták neki a felettesei. Később kiderült, hogy az amerikaiak ezeket a fényképeket dicsekedve mutogatták, mint hadizsákmányt. Goldsmith már nem katona, depresszióval kezelik, és a felsőfokú végzettsége ellenére pizzafutárkodásból él.
Goldsmith több száz társával együtt idén tavasszal számolt be erről nyilvánosan, egy háromnapos találkozón, az Egyesült Államokban. Ez volt az úgynevezett "Winter Soldier: Iraq and Afghanistan Eyewitness Accounts of the Occupations" - azaz Téli Katona: iraki és afganisztáni szemtanúk beszámolója a megszállásról". A Téli Katona egy hazafias kifejezés, ami arra utal, hogy az igazi katona a nehéz időkben, azaz télen is helytáll.
- Valaha úgy tűnt, hogy ez a háború rendben van, de a valóság megmutatta, hogy nincs rendben, ennek ellenére folytatódik tovább - mondja egy katona az alábbi, kétperces, angol nyelvű filmrészleteben. - És mindaddig, amíg a közvélemény nem tudja meg, hogy mi történik ebben a háborúban, addig ez így is marad. És továbbira is emberek fognak ebbe belehalni. Sajnálom mindazt, amit tettem. Nem vagyok többé az a szörnyeteg, aki voltam.
Sokak szemében hazafiatlanság, ha egy katona a háború ellen agitál, de ahogy az egyik veterán elmondta, a háború megfosztotta őt attól, hogy higgyen a hazájában. Most azért vállalta a nyilvános vallomástételt, mert szeretné, ha az Egyesült Államok visszatérne azokhoz az értékekhez, amelyek korábban jellemezték.
- Nemcsak azért volt nehéz a katonáknak beszélni a háború ellen, mert ha az ember éveken át szolgál egy ügyet, akkor igyekszik hinni benne. Azért is volt nehéz számukra ez a téma, mert nem szeretnék a fronton maradt bajtársaikat nehéz helyzetbe hozni azáltal, hogy otthon ellenséges légkört teremtenek a háború ügyének - mondta Budapesten Gail Lloyd fotográfus, filmrendező és producer, aki az eseményen rögzített film vágója volt.
A vallomásokból készült film és webes archívum célja, hogy felvilágosítsák a közvéleményt a háború valódi természetéről, a csatatéren folyó mészárlásról, háborús bűnökről, a nagy cégek szerepvállalásairól, és a hadsereg morális, szakmai szervezeti lezülléséről. Tehát arról, amiről elvileg a médiának is be kell számolnia.
Gail Lloyd beszélt a média háborús szerepéről, és arról, hogy a hazai közvélemény mennyire tájékozatlan a háború dolgában. Felháborító például, mondta Lloyd, hogy az emberek elhitték a kormánynak: van kapcsolat Szaddám Huszein és Osama bin Laden között, és így a szeptember 11-i terrortámadásokra hivatkozva a kormány el tudta fogadtatni az iraki háború tervét.
- Bár a média túlnyomórészt a kormány álláspontját közvetítette, azért az Egyesült Államok polgárai nincsenek elzárva semmilyen információtól, például azoktól a webes forrásoktól, amelyek leírták, hogy Huszein és bin Laden ellenségek voltak - mondta a filmes.
Másfelől Lloyd úgy látja, hogy a média részben maga is felelős mindazoknak a haláláért, akik Irakban elvesztik az életüket. "Érthetetlen számomra, hogy miért viselkedik így a média, és miért nem folytat komolyabb feltáró munkát, amivel bemutathatná, hogy milyen is a háború valójában." - mondta a filmes szakember Budapesten.
- Ha az újságírók elég bátrak lennének, akkor már véget ért volna a háború - tette hozzá.