SZDSZ: A dobogókői üzenet nem tárgyalási alap

Ma dönt az SZDSZ vezetősége arról, milyen felhatalmazással ülnek asztalhoz a szocialistákkal, illetve az ellenzéki pártok vezetőivel. Hosszú, forró nyár vár a politikusokra, egyeztetéseik sikerén múlhat, lesz-e előre hozott parlamenti választás.

Adóreform. Fodor Gábor, az SZDSZ új elnöke elődje "ultimátumpolitikáját" elutasítja ugyan, de a közteherviselés igazságosabbá tételének ő is elsőbbséget ad - vagyis részben ettől teszi függővé a jövő évi költségvetés megszavazását. Az SZDSZ az állami kiadások visszafogásából finanszírozná az adócsökkentést, bár Fodor korábbi nyilatkozataiban nyitva hagyta a szocialistákhoz közelebb álló megoldást is, amely az adózók körének kiszélesítésével pótolná az adócsökkentéssel kieső bevételeket. Ez csak nagy jóindulattal nevezhető az MSZP számára elfogadható megoldásnak, mivel Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormány kétnapos, dobogókői konzultációján egyértelművé tette, hogy az adó- és a járulékrendszer "megújításáról" lehet csak szó. Radikális adócsökkentésben nem gondolkodnak. A megújítást a kormányfő a gazdaság kifehérítését célzó programok folytatásával, az adózók körének szélesítésével, takarékos költségvetési tervezéssel, a mentességek és a kedvezmények körének "áttekintésével" tervezi, valamint az adórendszeren belüli hangsúlyok "átalakításával", ami elsősorban a munkából származó jövedelemre rakódó terhek csökkentését jelenti. Magyarán a kisebbségi kormány a szociális kiadásokhoz érdemben nem nyúl, komolyabb forrásokat nem szabadít fel, az úgynevezett bársonyos reformok politikáját folytatja - azt tehát, ami miatt az SZDSZ kilépett a koalícióból.

Szociális reform. Az SZDSZ rászorultságelvű szociális rendszer kialakításában gondolkodik, vagyis a költségvetés és az adótörvények megszavazását is részint attól teszi függővé, hogy sikerül-e meggyőzni a szocialistákat az alanyi jogú támogatások, segélyek rendszerének igazságtalanságáról. A kormányfő ugyanakkor Dobogókőn leszögezte, hogy "a szociális rendszerre fordított kiadások nem csökkenthetők, de a pénzt lehetne célzottabban és jobban használni".

A két forró pontban tehát kevés a tér a megállapodásra, olyannyira, hogy Horn Gábor SZDSZ-ügyvivő az MTV Napkelte című műsorának tegnapi adásában szükségesnek tartotta kijelenteni, hogy ha az MSZP nem tágít az említett tételektől, akkor előre hozott választás lesz. Horn elképzelhetőnek tart ezzel együtt egy megállapodást tisztességes adóreformról, takarékos költségvetésről. Ellenkező esetben a Fidesszel is hajlandók egyeztetni az előre hozott választásokról, vagy akár szakértői kormány megalakításáról 2010-ig. Ismert: erről tárgyalna Orbán Viktor Fidesz-elnök Fodor Gáborral. Erről a tárgyalási ajánlatról is pénteken tárgyal az SZDSZ vezetősége.

Nyakó István, az MSZP szóvivője a Népszabadságnak úgy nyilatkozott: sem Horn Gábort személyesen, de még az SZDSZ-t sem tájékoztatták arról, hogy mi hangzott el Dobogókőn. "Bízunk abban, hogy a szabad demokraták nyitottak az egyeztetésekre és készek megismerni álláspontunkat" - tette hozzá a pártszóvivő. Az előre hozott választásokkal kapcsolatban úgy vélte, hogy a Fidesz gazdaság- és társadalompolitikáját nemcsak az MSZP, hanem az SZDSZ is "értékeli és a helyén kezeli". Nyakó István szerint, ha ezek után bárki úgy gondolja, hogy az ország számára egy Fidesz-kormány adhat segítséget, akkor az "vagy nem figyelt eléggé, vagy hibázik".

Forgatókönyvek 2008-2010-re

1. az MSZP és az SZDSZ megállapodik a közteherviselés és a szociális rendszer reformjáról, illetve takarékos költségvetésről. Az SZDSZ megszavazza a 2009-es büdzsét, a kisebbségi Gyurcsány-kormány kitölti ciklusát.

2. Nincs megállapodás - az SZDSZ leszavazza a büdzsét. Ez esetben a parlament...

A. kitöltheti ciklusát, ha Gyurcsány Ferenc lemond, utódját és annak programját egyaránt elfogadhatónak tartja az SZDSZ. Ez esetben akár új koalíciós megállapodást is köthetnek.

B. Gyurcsány Ferenc nem mond le, vagy lemond, de az utódja és/vagy programja az SZDSZ számára elfogadhatatlan. Ettől még az SZDSZ nem feltétlenül buktatja meg a kormányt, miközben az előző évi költségvetés alapján folytatható a kormányzás.

C. Az SZDSZ megállapodhat a Fidesszel a parlament feloszlatásáról, előre hozott választások kiírásáról. (Ilyenkor is négy évre szól a megválasztott parlament mandátuma.) A szabad demokratáknak a Fidesszel szemben támasztott feltétele: még kétharmados parlamenti többség megszerzése esetén sem változtatja meg a közjogi berendezkedés alapjait, az alkotmányt, a választási törvényeket.

D. Az SZDSZ megállapodik a Fidesszel egy szakértői kormány megalakításáról, amely 2010-ig irányít. Ez a legkevésbé valószínű megoldás.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.