Két hónap múlva kezdődik a Sziget Fesztivál. A körülötte zajló cirkusz azonban már most megkezdődött. A főváros pénzt akar, Óbuda lehajtót.
Viharfelhők az idei Sziget fölött
Gyűlnek a viharfelhők a két hónap múlva kezdődő Sziget Fesztivál fölött. A napokban Óbuda polgármestere tiltakozott az ellen, hogy a budai alsó rakpartot a rendezvény kezdete előtt lezárják, s most az derült ki, hogy a szervezőknek jelenleg még engedélyük sincs a fesztivál megrendezésére. A városháza illetékes bizottsága ugyan már május 21-én döntött arról, hogy a Sziget újabb három évre megkapja ingyen a közterület-használati engedélyt a Hajógyári-sziget egy részére - az erről szóló szerződés meg is köttetett -, ám a jóváhagyó döntést Demszky Gábor főpolgármester felfüggesztette.
Nyáry Krisztián, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója ezzel kapcsolatban lapunknak azt mondta: a főpolgármester korábban valóban így döntött, mert Demszky szerint világos, átlátható, minden részletre kiterjedő megállapodásra van szükség. Nyáry szerint a főpolgármester attól sem zárkózna el, hogy a fesztivál akár a korábbi hároméves helyett tízéves megállapodás keretében is használhassa a Hajógyári-szigetet - de nem ingyen. A fesztivált a főváros korábban is, "gazdasági és politikai ellenszélben is" támogatta - emlékeztetett a kommunikációs igazgató -, de az az elmúlt 15 évben profitábilis üzleti vállalkozássá nőtte ki magát, ezért nincs létjogosultsága, hogy a közterületet ingyen használja.
Nyáry szerint mindez az idei Sziget Fesztiválra nem lesz hatással, mint mondta, a főváros feltételeiről a felek közt már korábban megkezdődtek az egyeztetések, időközben azonban a városháza illetékes szakbizottsága megszavazta az újabb, hároméves, ingyenes közterület-használatot. A bizottság várhatóan a jövő héten tárgyalhat az idei Sziget engedélyeztetéséről.
A fesztivál által igénybe vett közterület egyéves használatáért egyébként a városháza szakmai becslések szerint akár 2,6 milliárd forintot is kérhetne. A rendezvény szervezői a helyfoglalási engedélyt negyven napra szokták kérni, ami a fenti összeggel számolva mintegy 300 millió forintos közvetett támogatást jelent.
Gerendai Károly, a Sziget szervezőiroda ügyvezetője az MTI-vel azt közölte: aláírt, érvényes szerződésük van a közterület-használatra, amely három évre szól. Ezt nem lehet felfüggeszteni - tette hozzá. Életszerűtlennek nevezte, hogy 2,6 milliárd forintot fizettessenek velük a Hajógyári-sziget egy részének használatáért - ahol ráadásul nekik kell a teljes infrastruktúrát kiépíteni -, hiszen a rendezvény teljes költségvetése összesen ennyi.
Bús Balázs óbudai polgármester a fesztivállal kapcsolatos tegnapi egyeztetésen kezdeményezte, hogy az alsó rakpartra építsenek ki ideiglenes lehajtót a Szépvölgyi útnál, így az attól délre eső lezárás nem zavarná a rendezvényt. Ennek költségeiből Óbuda kész részt vállalni. A polgármester azt is felvetette: a szigethez közeli gázgyár területén őrzött parkolók is kialakíthatók volnának.