A "kórházvédők" kontra HospInvest
A tanácskozást kisebb incidens előzte meg. A "kórházvédők" ugyanis eredetileg az intézmény ebédlőjében szerették volna megtartani a gyűlést, ám ezt az intézmény vezetése megtiltotta számukra.
Pócs Alfréd, a "kórházvédő bizottság" tagja szerint azért kell távoznia a HospInvestnek, mert az 1060 aktív dolgozó közül több mint 900 nem hajlandó szerződést kötni a céggel. Mánya Kristóf, a Magyar Orvosi Kamara titkára ehhez hozzátette: kellő számú dolgozó hiányában a HospInvest nem kérhet működési engedélyt a népegészségügyi szolgálattól. Működési engedély híján pedig az OEP nem köt a céggel finanszírozási szerződést, így önkormányzati tulajdonban marad a kórház.
Szabó Pál, a "kórházvédők" vezetője, az eredetileg a "Kibújt a szög a zsákból, ki áll a HospInvest mögött" címmel meghirdetett gyűlésen úgy vélekedett, hogy egy osztrák cég áll a történtek hátterében, amellyel egy új egri kórház megépítéséről állapodott meg a HospInvest. Az értékes belvárosi ingatlanokat pedig szállodaként működtetné az egyébként üdültetéssel foglalkozó osztrák cég - vélekedett Szabó Pál.
Eközben a HospIvest Zrt. közleményben tudatta: a hazai egészségkultúra fejlesztéséről szóló szakmai konzultációt kezdeményez a Heves Megyei Közgyűlés frakcióinál. -A HospInvest meggyőződése: a gyógyító munkában sincs helye az indulatoknak, az egészségügy gondjainak orvoslásáról pedig csak józanul, szakmai keretek között szabad párbeszédet folytatni.
Azt is tudatják, hogy a HospInvest a közelmúlt személyes találkozói alapján elkészítette az egri kórház munkatársainak felajánlott új munkaszerződések tervezetét is. A nyilvános szerződésminta szövegesen tartalmazza azokat a garanciákat, amelyeket a szakmai szolgáltató az egri munkatársak továbbfoglalkoztatása kapcsán a megyei önkormányzattal kötött szerződésben vállalt. Ezeket a kórház belső, intranetes rendszerén és belső levelezésén keresztül csütörtökön minden egri dolgozónak eljuttatta. A szerződésminta a nyilvánosság számára is elérhető és a HospInvest honlapjáról is letölthető.
Mindez azt jelenti, hogy minden dolgozó munkaszerződése mellé mellékelik a Heves Megyei Önkormányzat és HospInvest Zrt. között létrejött szerződés V. fejezetét, amely a munkavállaló szerzett jogait részletesen tartalmazza. Ilyenek többek között a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény szerinti bértábla, a 13. havi fizetés, a pótszabadság, a jubileumi jutalom és az útiköltség térítés - tartalmazza a közlemény.
A Heves Megyei Önkormányzat március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, amelynek alapján a következő 20 évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Heves Megyei Markhot Ferenc Kórházat. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a Debreceni Egyetem is indult, illetve ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat.
A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek is több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen.
(MTI)