Kietlen vidékekre száműzné a kaszinókat a régi-új orosz vezetés, ezzel térítve vissza a normális élethez több millió szenvedélybeteget. A kaszinósok nem hajlandók asszisztálni a Kreml terveihez, szerintük a múlt század Amerikájában alkalmazott tiltásokkal csak a feketepiacot erősítenék.
Gulág a kaszinóknak
Fizikai korlátozásokkal akarja megszabadítani család- és önpusztító életmódjuktól a szerencsejáték-függő oroszokat Vlagyimir Putyin miniszterelnök és Dimitrij Medvegyev elnök. Elképzelésük szerint kitelepítenék a "bűnbarlangokat" a nagyvárosokból, s a kontinensnyi országban négy olyan területet jelölnének ki, ahol szabadon élhetnek szenvedélyüknek a szerencsejátékosok. A négy zónát jövő júliusig hoznák létre, s ezzel emberek tízmilliói számára válnának elérhetetlenné a ma minden presszóban megszokott látványt nyújtó pénznyelő automaták és társaik. A tervek szerint a zónákat valahol a keleti partvidéken, a szibériai Altaj-régióban, a Baltikumban a kalinyingrádi enklávéban, délen pedig az Azovi-tenger partján jelölnék ki. A NarcoDen rehabilitációs központ adatai szerint Oroszországban már hárommillióan tekinthetők szerencsejáték-függőnek, ám kétharmadukat viszonylag könynyen felhagyhat szenvedélyével, ha fizikailag elérhetetlenné teszik számára az efféle pénzszórást. Kétmillió ember megmentése pedig megéri a játékbarlangok és kaszinók "gettósítását". Még akkor is, ha a legális szerencsejátékok utáni adóbevétel is a töredékére esik vissza. A kaszinók és a játéktermek a pénzmosás, a korrupció, a bűnözés színterei, ez is indokolja a helyzet rendezését - hallani hivatalos helyeken.
Óriási pénzekről van szó, hiszen 2006-ban már 8,7 milliárd dollár volt a helyi szerencsepiac mérete, négyszer akkora, mint 2000-ben. Nem is csoda, hogy a két domináns orosz kaszinótársaság, a Storm International és a Ritzio Entertainment Group felháborodottan utasítja vissza a Kreml tervet, s azzal fenyegetőzik, hogy külföldre helyezi át tevékenységét. Oleg Bojko, a Cipruson bejegyzett Ritzio milliárdos tulajdonosa szerint a totális korlátozás helyett egységes szabályozásra van szükség. A zónák kialakítása nem járható út, különben is évekbe telne az infrastruktúra kialakítása - érvelt Kelet-Európa legnagyobb játékgépflottájából meggazdagodott üzletember. Épp ezért az iparág képviselői azt kezdeményezik a pénzügyminisztériumnál, hogy vessék el zónásítást, és ezentúl csak a kijelölt szállodákban és kaszinókban engedélyezzék a szerencsejátékok űzését. Máskülönben az illegális játékbarlangok elterjedését segítik elő, mert aki játszani akar, az meg is találja a módját.
A lobbizás a Kremlt várhatóan nem téríti el szándékaitól. Sőt a Bloomberg úgy tudja, a fiatalokat és a nyugdíjasokat a törvényhozás valamilyen úton-módon meg akarja óvni attól, hogy szerencsejátékon vesztegethessék el a pénzüket.
A kaszinósok egyelőre vesztésre állnak, de már gondolnak a rulettgolyó nélküli jövőre. A Ritzio például kiépítette az X-Time márkát, ékszerbolt- és parfümériahálózatot épített ki, szupermarketeket üzemeltet Oroszországban, míg Németországban, Olaszországban és Kolumbiában játékklubokat tervez nyitni. A Storm International Örményországban nyitott kaszinót és Costa Ricán avatja a következőt. Emellett beszállt a magánrepülőgépek és jachtok szintén jól jövedelmező kölcsönzésébe - árulta el Michael Boettcher. A brit vezérigazgató nem szívbajos: már most kijelentette, hogy ha a korlátozásokat életbe léptetik, elhagyják Oroszországot.
A szerencsejátékok megszállottai számára Oroszország maga a földi paradicsom. Csak Moszkvában 33 kaszinó és 574 játékterem működik, játékgépekból pedig szerte az országban 360 ezret működtetnek hivatalosan, ezek döntően pénznyelő automaták. E téren csak Japán és az Egyesült Államok előzi meg az oroszokat a Taylor Nelson Sofres márciusi felmérése szerint.