Stratégiai döntések előtt áll az SZDSZ. Fodor Gábor és a párt vezető testületeinek határozatain nem kevesebb múlhat, mint hogy kitölti-e a ciklust a kisebbségi (MSZP) kormány; köthet-e új koalíciós szerződést az MSZP és az SZDSZ; Gyurcsány Ferenc maradhat-e az ország miniszterelnöke, nem utolsósorban pedig: lesz-e előrehozott parlamenti választás.
Válaszkényszerben a liberális párt
Fodor Gábor lépéskényszerbe hozta magát. Az SZDSZ új elnöke megválasztása után egyszerre kezdeményezett tárgyalásokat valamennyi parlamenti erővel "az ország jövőjéről", közvetlenül megválasztása előtt feltételeket szabott a kisebbségi kormány támogatásához (cselekvési programot vár a szocialistáktól), a jövő évi költségvetés elfogadásához (közteher-viselési reform). Ugyancsak leszögezte az előre hozott választások támogatásának feltételeit (alkotmányozási moratórium, a választási, illetve az állampolgársági törvény érintetlenül hagyása). Ez utóbbin kapva-kapott Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, aki jelezte: az SZDSZ bátorságán és bölcsességén most az ország sorsa múlik, s ő szívesen egyeztetne Fodorral az előre hozott választásról.
Fodor még egyetlen kérdésben sem döntött.
Továbbra sincsenek tárgyalási időpontok, s az sem dőlt el, hogy a többi pártvezetővel az új pártelnök külön-külön vagy együtt tárgyal-e. Ha külön, akkor szinte biztosan nem az ellenzéki vezetővel kezdi - a politikai egyeztetések sorrendjéről, tartalmáról, a delegációk összetételéről és mandátumáról a párt szűkebb vezetősége dönthet - pénteken. Az ügyvivői testületben kiegyenlítettek az erőviszonyok, úgyhogy Fodor Gábornak osztoznia kell, illetve lehet a döntés felelősségében. Arra viszont aligha kap jogosítványt, hogy a Fidesz első emberével a kormány megbuktatásának feltételéül szolgáló alkotmányos garanciákról egyeztessen. Forrásaink szerint a többség azt sem helyeselné, ha az SZDSZ - akár egy kormányfőváltást követően - visszatérne a koalícióba.
Az újdonsült pártelnöknek hátrafelé is figyelnie kell. Fodor mindössze két szavazattal győzte le Kóka Jánost, akinek támogatottsága a párt parlamenti képviselőcsoportjában különösen magas. Ellenzékben a frakció szerepe felértékelődik, ezért sem közömbös, ki "húzza", és ki "tolja" a pártot, hogyan tudja a pártelnök érvényre juttatni elképzeléseit. A Népszabadság információja szerint Kóka nem mond le a frakcióvezetőségről, viszont fölajánlotta segítségét Fodornak. Kóka elsősorban azokban a kérdésekben szeretné hallatni a hangját, amelyek a gazdasági élénkülést, az adó- és járulékcsökkentést, s bizonyos területeken a szerkezeti átalakulást szolgálnák. Másfelől fogalmazva: ezek volnának azok a sarokszámok, alapfeltételek, amelyek megléte esetén az SZDSZ elfogadná a jövő évi költségvetést. Ehhez azonban nyilván Fodornak is van hozzátennivalója.
A párt vezetősége, illetve parlamenti képviselőcsoportja jövő hétfőn közös tanácskozást tart, amelyen megpróbálják a nézetkülönbségeket tisztázni. A frakcióban egyesek állítólag már azt is tudni vélik, hányan ülnének ki a függetlenek közé egy Fodor Gábor vezette képviselőcsoportból. A frakciószakadás, illetve a párt és a képviselőcsoportja közötti szakadék keletkezésének veszélye, a "kisgazdásodás" rémképe ugyanakkor erősebbnek tűnik a hatalmi ambícióknál, így forrásaink szerint valószínű a békés megoldás.