Négymilliárdos ipari kémkedés ("különösen nagy értékre elkövetett szerzői jogok megsértése") gyanújával nyomoz a Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnoksága - erősítette meg a Népszabadságnak a HaváriaPress értesülését a VPOP. A nyomozók a sértett cég biztonsági szolgálatának jelzése alapján - május 22-én, a ferihegyi repülőtéren vették őrizetbe egy neves budapesti orvosi diagnosztikumokat gyártó és fejlesztő cég volt minőségügyi vezetőjét. Feltételezésük szerint az Oroszországba induló géppel egykori munkaadójának konkurenséhez tartott, laptopjában több ezer szabadalmi oltalom alatt álló információval. Néhány órával később a lakásán vették őrizetbe a hatóságok által kérésére meg nem nevezett vállalkozás volt műszaki igazgatóját.
Négymilliárdos ipari kémügy
A Pesti Központi Kerületi Bíróság mindkét gyanúsítottal szemben lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el. A nyomozás részleteiről a vámőrség nem árult el további részleteket.
A műszaki igazgató és a minőségügyi vezető különböző indokkal, de csaknem egy időben mondott fel a cégnél, még az év elején. Az ügy áprilisban robbant ki, amikor kitudódott, hogy a gyártó-fejlesztő cég felmondási idejét töltő műszaki igazgatója bizalmas találkozót kért munkaadója orosz partnerével egy konkurens cég képviseletében. A találkozóról titkos videofelvétel készült.
A cégnél a történtek után elemezték a számítógépes rendszert. Kiderült, hogy a műszaki igazgató 2007 decembere óta úgy tízezer adatfájlt mentett ki a saját laptopjára s más adathordozókra. Valamennyi ipari és üzleti titkokat, gyártástechnológiai leírásokat, fejlesztéseket, szabadalmi oltalom alatt álló gyártási információkat tartalmazott. Ezeket akarta a volt minőségügyi vezető a laptopon külföldre csempészni, amikor a vámnyomozók őrizetbe vették.
Az ügyben szakértők bevonásával folytatódik a nyomozás. Az elsődleges adatok szerint a céget, ahol a két gyanúsított az év elejéig dolgozott, legkevesebb négymilliárd forint vagyoni hátrány érte volna, ha volt dolgozójuknak sikerül elhagynia az országot.
A Hírszerző online hírportál információi szerint a két alkalmazott a Diachem Kft.-nek dolgozott. E cég több szálon is kötődik Fidesz-közeli üzleti körökhöz; a szálak az Orbán Viktor családjának tokaji vagyonszerzése ügyében felbukkant Kékessy Dezső (az Orbán-kormány idején hazánk párizsi nagykövete) hozzátartozóihoz vezetnek. A Diachem tulajdonosai között van a Szárnyék Kft., amelynek egyik tulajdonosa Kékessy lánya, a cégnyilvántartás szerint Ausztriában élő Catherine Kékessy, de a tulajdonosok között van az egykori nagykövet másik lánya, Kékessy Piroska Barbara, valamint Kékessy Dezső fia, Georges Sándor Kékessy is.