A per eredeti helyszínén olvasták fel Nagy Imre néhai miniszterelnök és társai perének ítéletét kedden a fõvárosi Gyorskocsi utcában.
A Gyorskocsi utcai épületben, amelynek egyik szárnya most a Fõvárosi Büntetés-végrehajtási Intézetnek, a másik pedig a Budapesti Rendõr-fõkapitányság vizsgálati fõosztályának ad helyet, Moór Marianna színmûvésznõ olvasta fel a per ítéletét, amelyben kimondták Nagy Imrének és társainak bûnösségét.
Az ötven évvel ezelőtti Nagy Imre-per helyszínén olvasták fel az ítéletet
A szervezõ Nagy Imre Társaság budapesti szervezetének elnöke, Donáth Ferenc - a per másodrendû vádlottja, Donáth Ferenc fia - elmondta: minden kétséget kizáróan ez az a terem, amelyben a per 1958. június 9-e és 15-e közötti végsõ szakasza folyt. A mintegy száz érdeklõdõt, hozzátartozót és közéleti személyiséget Bohó Róbert, a per egykori tanúja visszaemlékezései alapján vezették körbe az épületben, ahol megtekinthették az úgynevezett kihallgatói szobát, az "írószobákat" és a magánzárkákat.
Az egykori tárgyalóteremben Szabó Csaba, a Magyar Országos Levéltár (MOL) és Hanák Gábor, az Országos Széchenyi Könyvtár munkatársa, a pert kutató történészek elmondták: a Nagy Imre-per anyaga mintegy 27 ezer oldalt és 72 órányi hangfelvételt tesz ki.
Szabó Csaba arra hívta fel a figyelmet, hogy az 1958. február 5-én kezdõdött, majd szovjet kérésre - pótnyomozás szükségességének ürügyén - elhalasztott, és június 15-én vasárnap befejezõdött pert nem több, hanem egy pernek kell tekinteni. Mint fogalmazott: egy koncepciós per és egy bosszúper keverékének mondható az egész tárgyalási folyamat, amely véleménye szerint - Nagy Imre tiltakozásának ellenére - azért volt zárt, mert a hatalom félt egy nyilvános pertõl.
Hanák Gábor manipulatív, megtorló, "zárt kirakatpernek" nevezte a történteket. Az akkor történtek felidézése után a résztvevõk megkoszorúzták a Nagy Imre és társai kivégzésének emlékére, 1989. június 15-én állított táblát.
Donáth Ferenc: a társadalomnak meg kell értenie a pert
A társadalomnak meg kell értenie a Nagy Imre-pert és annak körülményeit - mondta Donáth Ferenc, a per egykori másodrendû vádlottjának fia szerdán az MTI-nek; édesapját, Donáth Ferencet az 1958-as perben 12 év börtönre ítélték. Nagy Imre néhai miniszterelnök és társai perének ítéletét kedden a per eredeti helyszínén, a fõvárosi Gyorskocsi utcában olvasták fel a Nagy Imre Társaság szervezésében.
Donáth Ferenc, aki egyben a társaság budapesti szervezetének elnöke, ezzel kapcsolatban elmondta: a pert kétféleképpen lehet megérteni, spekulatív és tapasztalati módon. "Mi kedden a Gyorskocsi utcában elsõsorban az érzékszervekre akartunk hatni; bemutatni, hogyan hallatszottak az egykori ajtócsapódások, milyenek voltak a börtön helyiségei, az udvara. Éreztetni akartuk azt a levegõt, azt a bezártságot, amelyben ezek az emberek éltek" - magyarázta. Kifejtette: árnyalni kell a társadalom ismereteit, mert önmagában megérteni ezt a pert igen nehéz, hiszen már azt sem könnyû megmagyarázni, hogyan lehet egy zárt tárgyalás egyben kirakatper is. "Az emberek tehát már az elsõ fogalmaknál olyan konfliktusokkal találkoznak, amelyeknél megriadnak, mert nem tudják igazából feloldani ezeket."
Donáth Ferenc fia a kirakatper és a zárt tárgyalás kapcsán a titkosságot hangsúlyozta. Mint mondta: Kádár János számára a titkosság alapvetõ igény volt. Azonban Kádárnak szüksége volt a per dokumentálására is, a hanganyagra és az elkészült propagandafilmre, hogy utólag igazolhassa a társadalom elõtt: ez egy törvényes eljárás volt.
Azzal kapcsolatban, hogy a Nyílt Társadalom Archívum (OSA) kutatói engedéllyel kikérte a hanganyagokat és saját felelõsségére hétfõn megkezdte a hangfelvételek egy héten át tartó bemutatását, Donáth Ferenc elmondta: nem azzal volt problémájuk, hogy nyilvánosságra hozzák a felvételeket, hanem azzal, hogy nem ágyazzák kontextusba a történteket. Mint fogalmazott: az átlagember kezébe egy olyan módszert kell adni, amivel meg tudja érteni a per történéseit. "Ezért mi a hanganyag könyvesbolti kiadását és forgalmazását támogattuk" - mondta.
A Nagy Imre-per hanganyaga a Legfelsõbb Bíróságtól 1990-ben került a Magyar Országos Levéltárba (MOL). A felvételeket az Országos Széchényi Könyvtár segítségével tavaly digitalizálták. A MOL szakemberei az MTI-nek korábban arról beszéltek, hogy álláspontjuk szerint az OSA eljárása törvénysértõ, és annyiban szakmailag is kifogásolható, hogy nem törekszik a dokumentumok teljességének a bemutatására.