Zene Ünnepe önszorgalomból

Az elmúlt években folyamatosan csökkent a Zene Ünnepére fordítható fővárosi és európai uniós támogatás, s ezzel együtt a programválaszték is. Idén pedig már csak magánkezdeményezésű rendezvényeken ünneplik az élő zenét.

1982-ben Franciaországból indult a kezdeményezés, hogy a nyár első napján (június 21-én) ingyenes programokkal tegyék mindenki számára elérhetővé a zenét. Az egynapos rendezvény 1985-től vált nemzetközi méretűvé, s ma már több mint száz országban tartják meg. Magyarország a rendszerváltás után csatlakozott a törekvéshez. 1997-ben tizenkét ország tizenhat városának képviselője Budapesten írta alá a Zene Európai Ünnepének chartáját. Hazánkat a Fővárosi Önkormányzat és a Malacka Bt. képviselte.

Németh Vladimír, a Malacka Bt. igazgatója elmondta: két éve nem vesznek részt a szervezésben. Az eredeti cél az volt, hogy európai hagyománnyá tegyék a Zene Ünnepét, szerinte azonban az összefogás napjainkban a mélypontra jutott, ugyanis megszűntek az európai uniós támogatások.

A Malacka Bt. távolmaradásával a tavalyi évben már egyedül vállalta a szervezést a Petőfi Csarnok. Fogarasi Lajos ügyvezető igazgató úgy nyilatkozott, hogy idén ők sem készülnek programokkal, ugyanis a fővárostól nem kaptak támogatást. A közterületek lefoglalására már októberben beadták a kérvényüket, amelyet akkor azzal utasítottak el, hogy majd később tárgyalják az ügyet.

A PeCsa kiesése a szervezők közül azért is hátrányos, mert az elmúlt években Fogarasi Lajosék próbálták meg összefogni a különböző helyszíneket és programokat, honlapot üzemeltettek, külön kiadványt is készítettek. Idén már csak az egyes résztvevők saját fórumain tájékozódhatnak az érdeklődők, és sok esetben komoly utánjárást igényel, hogy hol is lesznek programok.

A Fővárosi Önkormányzat munkatársa először azt mondta: azért nem lesznek közpénzből megvalósított rendezvények, mert nem érkezett be pályázat. Később kiderült, hogy a Petőfi Csarnok nyert egymillió forintot az Európai Zene Ünnepe és a Hétköznapi reneszánsz elnevezésű programokra. Fogarasi Lajos szerint valóban szerettek volna reneszánsz napot szervezni a Vajdahunyad várában június 21-én, de a területfoglalási engedélyt már megkapta valaki más, így a rendezvényt későbbre halasztották.

"Központi" rendezvény tehát nem lesz a hazai Zene Ünnepén, így maradnak a magánkezdeményezések. Ingyenes koncerteket tartanak például a Millenárison, a Gödör Klubban, a Francia Intézetben és Hódmezővásárhelyen is. Nyolc magyar zenekar pedig öt külföldi Magyar Intézet meghívottjaként képviseli majd hazánkat: az Etnorom, valamint a Bágyi Balázs Quartet és Salamon Beáta formáció Berlinben, a Ninjahelikopter Brüsszelben, Ferenczi György és a Rackajam Londonban, a Hétrét és az Úzgin Űver Pozsonyban, míg a Folktronika és a Goulasch Exotica Párizsban lép színpadra.

Idén egy napra esik a Múzeumok Éjszakája és a Zene Ünnepe. Bár az Oktatási és Kulturális Minisztérium nem készül a két rendezvényt összekötő, közös reklámkampánnyal, de természetesen lesznek olyan múzeumok, amelyek kihasználják az egybeesést. A minisztérium munkatársától megtudtuk: nem erre helyezik ugyan a hangsúlyt, de a Zene Ünnepéhez kötődő eseményeket feltüntetik majd a programfüzetükben.

2005-ben még úton-útfélen muzsikáltak
2005-ben még úton-útfélen muzsikáltak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.