Vörös csillag miatt elítélve

Immár jogerős a bíróság ítélete, melyben a Magyar Munkáspárt 2006 alelnökét elitéli vörös csillag használata miatt. Az ítélet elleni tiltakozásként Vajnai nem fizeti ki a pénzbírságot, és amennyiben azt elzárásra változtatják, politikai menedékjogot kér.

Jogerőre emelkedett a Vajnai Attila és Horváth Sándort elmarasztaló ítélet, tiltott önkényuralmi jelkép használata miatt. Így döntött ma másodfokon a Fővárosi Bíróság. Vajnai Attilát, a Magyarországi Munkáspárt 2006 alelnökét 120 ezer forint pénzbírsággal sújtották, míg Horváth Sándort egy évi próbára bocsátották önkényuralmi jelkép, nevezetesen vörös csillag többszöri nyilvános használata miatt.

A két vádlott védője hiába kérte a másodfokú bíróságtól, hogy várja meg a strasbourgi emberjogi bíróság egy hónapon belül várható döntését. A bíróság elutasította a kérést.  Mint Székely Ákos bíró kifejtette, a vonatkozó jogszabály az önkényuralmi jelképek használatáról már 1993 óta hatályban van, s ez alapot ad a döntésre.

A bíró hangsúlyozta, hogy a vádlottak tudatosan és szándékosan használták több alkalommal is a vörös csillagot, ami egy önkényuralmi rendszerre történő asszociációra ad lehetőséget. A bíró érvelése szerint a törvény világos különbséget tesz az önkényuralmi jelkép oktatási, tudományos és demonstratív jellegű használata között. A bíró emlékeztetett arra is, hogy a vádlottak a bíróságon is többször önkényuralmi jelképet viselve jelentek meg. - Az a fajta célzatos magatartás, ahogy Vajnai Attila és Horváth Sándor a jelképeket viselik és használják, kizár minden tévedést, tehát azt is, hogy a vörös csillagot ismeretterjesztő céllal hordják - mondta.

A tárgyaláson Vajnai Attila egy zöld alapon piros és fehér színű egy galambot is jelképező, vörös csillagot ábrázoló kitűzővel jelent meg. Horváth Sándor pedig "Kiváló dolgozó" kitüntetését viselte - ami szintén vörös csillagot tartalmaz.

Az emberi jogok védelmében

Vajnai Attila közleményben adott hangot tiltakozásának. Ebben kritizálta a bíróság indoklását, mely szerint nem alkalmazható a törvényben megfogalmazott kivétel, - amely  kizárja a büntethetőséget, ha például a vörös csillagot a történelmi múlt illetve a jelenkor eseményeinek tájékoztatására használják. Az indoklás szerint azért nem, mert Vajnai és Horváth nem pártatlanok és elfogultak a vörös csillag ügyében.

A Munkáspárt 2006 alelnöke szerint ezzel lényegében a bíróság kétségbe vonta a kommunista és baloldali meggyőződésű állampolgárok jogát a törvényben megfogalmazott tájékoztatásra. - Ha egy baloldali érzelmű állampolgár érvelni kíván a munkásmozgalmi jelképeket tiltó törvény ellen és tájékoztatásul a világ más országaiban készült fotókat közöl egy újságban vagy internetes oldalon munkásmozgalmi jelképekről, akkor ez a bírósági értelmezés szerint bűncselekménynek minősül - érvel Vajnai.

Vajnai Attila azt is sérelmezi, hogy a bíróság nem fogadja el a szocializmus és a nemzeti szocializmus  különbségére vonatkozó érvelést. Ráadásul a társadalomra veszélyesnek minősítette azokat az eseteket is, amelyek során nem vörös csillagot, csak arra asszociáló jelképeket használt. - A demokrácia alapjait veszélyezteti az a politikai és jogalkalmazói magatartás, amely a nemzeti szocializmussal vagyis a fasizmussal azonosítja a szocializmus eszméjét, és ezzel büntetőjogilag is üldözi a kizsákmányolás megszüntetését célul kitűző politikai mozgalmak tagjait - írja Vajnai Attila.

"Tiltakozásul az ítélet ellen bejelentem, hogy a rám kirótt 120 ezer forintos bírságot nem fizetem ki. Ha a hatalom képviselői az ítéletnek megfelelően ezért 200 napos börtönbüntetésre akarnának kényszeríteni, akkor politikai menedékjogot fogok kérni olyan országoktól, ahol tiszteletben tartják az emberi jogokat."

(MTI, NOL)

Vajnai Attila és a vörös csillag
Vajnai Attila és a vörös csillag
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.