Nagy a "zizegés" a múlt hét végi, szegedi, válogatóval egybekötött Világ Kupa után. Elsősorban, persze, azért, mert pillanatnyilag úgy fest: Fábiánné Rozsnyói Katalin "maradék" kajakosa lemarad az olimpiáról, miközben a tőle távozottak szépen megváltották vagy megváltják a pekingi repülőjegyet.
Fábiánné "maradéka" alulmaradt, de még akad verseny Pekingért
A "kiélezett csaták" regattáján - azt követően, hogy a trénernőjét hátrahagyó Kovács, Szabó, Kozák, Janics négyes felülmúlta az edző mellett kitartó Paksy, Benedek, Fazekas, Patyi kvartettet - Kovács egyesben legyőzte Benedeket, a Kovács, Janics kettős pedig jobbnak bizonyult a Paksy, Benedek duónál, vagyis jelenleg Fábiánnénak nincsenek "ötkarikás" emberei, így a szakvezető részvétele is erősen kérdéses a kínai játékokon.
S bár akadnak, akik már "megírták" a korszakos mesternő "búcsúbeszédét", a higgadtabbak - értsd: a sportág sokat megélt elöljárói - emlékeztetnek arra, hogy a június 27-e és 29-e között rendezendő, országos bajnoksággal vegyített utolsó kvalifikációs viadalon még fordulhat a kocka, azon bármi előfordulhat. Például az, hogy Fábiánné párosa és négyese győz, így úgynevezett szétlövésre készteti Kovácsékat; a megannyi váratlan húzásra képes edzőnőt ellenfelei "még" nem merik leírni...
Ezzel együtt az a tényállás kezd mind jobban kirajzolódni, miszerint véget ért egy fejezet, s hogy Pekingben a négy, egyaránt Sári Nándorhoz "menekült" lány alkotja majd a női olimpiai csapatot. Szegeden Kovács 500 egyesben biztosan múlta felül - ismét - Benedeket, továbbá a német Wagner-Augustint, ennek nyomán szólóbeli helyét már semmi nem veszélyezteti; a 2004-től 2006-ig veretlen, s most újra összeült Kovács, Janics páros kikapott ugyan a Fischer, Reinhardt duótól, ám maga mögött tudta a Paksy, Benedek hajót, ekként az olimpiai címvédő páros előnyben van Kínát tekintve; a négyes pedig igazából nem kérdés, Fábiánné csapata aligha fejlődik ugrásszerűen szűk három hét alatt...
S noha Szeged óta akadnak hangok, amelyek a Paksy, Benedek duót beültetnék Kovácsék kvartettjébe, a jelenlegi viszonyok közepette elképzelhetetlennek tetszik a "közösködés". Kivált, hogy az eredményeket tekintve a távozottaknak immár van hivatkozási alapjuk, s kivált, hogy a múlt ősszel éppen Fábiánné "verte keresztül" az elnökségen azt a "kérését", amely szerint - Angyal Zoltán szövetségi kapitány tervével ellentétben - ne az egyesek és a párosok eredményei, hanem négyes válogatók alapján állítsák össze az olimpiai hajót... Más kérdés, hogy az "eredménymaximalizálás" szempontjából szövetségi körökben most némileg jobban örültek volna annak, ha Paksyék - akik korábban vb-t is nyertek már, ám akik elé tavaszra odakerült az újoncként Eb-arannyal bizonyító Szabó, Kozák egység - "megoldják" a párost, mert akkor a Kovács-féle együttes egy számmal tehermentesebben készülhetett volna.
Igen, a nagy kérdés: ki, hány kategóriában álljon rajthoz Pekingben? Nem sok-e, ha Kovács mindhárom számot vállalja, ha négy ember közül kerül ki az összes fellépő személye? De egyáltalán: akar-e Kovács triplázni? Janiccsal alkotott párosa lesz-e, lehet-e "athéni" erejű? És persze: van-e annyi erő a "másik oldalban", hogy felülírja a pillanatnyi racionalitást?
Ahol viszont nagyjából minden tiszta sor: a kenus Kozmann, Kolonics duó a VK 500-as távján elért második helyével kiharcolta a pekingi részvételt - a páros az 1000-es indulás esélyese is -, az egy kilométeren egyesbeli rajtjogot már begyűjtő Vajda pedig bravúros teljesítménnyel, az olimpiai bajnok német Dittmert verve végzett az élen 500-on is. Utóbbi produkció kapcsán Angyal kapitány már most lezárná a pekingi indulást, tudniillik a szegedi sportoló bizonyított, s hasonló a helyzet a Világ Kupán szintén duplázó, azaz 500-on is nyertes Kammerer, Kucsera kettőssel. Döntés - nyilván nem csak erről... - a szerdai elnökségi ülésen.