Kovács és a Kozmann, Kolonics duó is pekingi csapattag
Mindkét egységnek - mint a tavalyi vb győztesének - védettséget adott ezekben a számokban Angyal Zoltán szövetségi kapitány, nevezetesen, hogy ha a Vk-n az első két hely valamelyikén végeznek és megelőzik a másik magyar indulót, nem kell tovább válogatózniuk.
Az egyik legnagyobb érdeklődéssel várt küzdelemben, női K-1-ben a két hete Fábiánné Rozsnyói Katalinnal szakító, s azóta Sári Nándorral készülő, friss Eb-győztes Kovács egyik legnagyobb ellenfele a továbbra is a sikertrénerrel dolgozó, 2006-ban vb-aranyérmes Benedek Dalma volt, persze a külföldi riválisok is arra törekedtek, hogy borsot törjenek a hazai favoritok orra alá. Kovács és a német Katrin Wagner-Augustin kapta el a legjobban a rajtot, Benedek kissé beragadt, így féltávhoz Kovács, Wagner, Benedek sorrendben érkeztek. Kovács kezében aztán a táv második felében sem remegett meg a lapát, jelentős előnye bőven kitartott a célig, s bár Benedek remekül hajrázott, ez csak a német kajakos megelőzésére és a második helyre volt elég. Kovács Katalin ezzel pályafutása harmadik olimpiájára készülhet és először állhat majd rajthoz egyesben.
A férfiak hasonló számában is bombaerős volt a finálé mezőnye, amelyben két magyar, Vereckei Ákos és Benkő Zoltán próbálkozott, ráadásul egymás melletti pályákon. A dobogóra egyiküknek sem volt esélye, előbbi végül hatodik, utóbbi pedig kilencedik, azaz utolsó lett, de Vereckeit legalább vigasztalhatja a tény, hogy a válogatógyőzelem az övé lett. A versenyt a kanadaiak olimpiai címvédő klasszisa, Adam van Koeverden nyerte.
A kenusoknál a szegedi kedvenc Vajda Attila - aki pénteki, 1000 m-es győzelmével már belapátolta magát a pekingi csapatba - hatalmas hajrával, célfotós döntéssel (12 ezredmásodperccel) megelőzve a németek csillagát, Andreas Dittmert, ismét elsőként haladt át a célvonalon, azaz bravúros duplázást mutatott be. Az már korábban eldőlt, hogy a válogatót is ő nyerte, ugyanis Fürdök Gábor csak a B döntőbe kvalifikálta magát és összesítésben a 15. lett.
Férfi K-2-ben Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor pénteki fölényes győzelme után ismét emlékezeteset produkált: a rossz rajt után méterről-méterre kapaszkodott fel, majd 300-nál már az ő hátukat nézte a mezőny, benne a németek olimpia, világ- és Európa-bajnok kettősével, az évek óta veretlen Ronald Rauhével és Tim Wieskötterrel. A magyar duó a végét is remekül bírta, s végül parádés sikert aratott, így Kammerer - miután csókot dobott a közönségnek - jogosan cuppantott egyet a saját bicepszére is. A finálé másik magyar résztvevője, a fiatal Szalay Tamás, Papp Sándor kettős hetedik lett.
C-2-ben szintén két hazai párosnak szurkolhatott a publikum. Az olimpiai csapattagságért is lapátoló Kozmann, Kolonics duó remekül versenyezve második lett az olimpiai címvédő kínaiak mögött, ezzel már készülhet az ötkarikás játékokra - Kolonics pályafutása során ötödször! -, míg a Sáfrán Mátyás, Sáfrán Mihály kettős kilencedikként ért be.
Az 500-as program zárásaként a szintén óriási érdeklődéssel kísért női páros fináléját rendezték: Kovácsnak és Benedeknek is mintegy háromnegyed órája volt arra, hogy áthangoljon az egyes után, előbbi olimpiai bajnok társával, Janics Natasával, utóbbi pedig Paksy Tímeával szállt vízre. A számot végül a németek nyerték nagy fölénnyel, Kovácsék a második, Paksyék pedig a harmadik helyen értek a célba.
Női K-4-ben már pénteken lebonyolították a finálét, míg a férfiaknál K-4-ben és C-4-ben nem rendeznek versenyt 500 m-en.
A Vk jelentette az első fordulót az olimpiai válogatók sorában, a második körre június végén, az ob keretében kerül sor, amennyiben a két viadalon más-más egység diadalmaskodik az adott számban, július elején úgynevezett szétlövést rendeznek. A mostani versenyről csak a világbajnoki címvédő egységek harcolhatták ki a pekingi csapattagságot.
(MTI)