Gyurcsány és Szilvásy tanúvallomása a Zuschlag-ügyben

Gyurcsány Ferenc mindössze egyszer beszélt Zuschlag Jánossal a szocialista politikus büntetőügyéről, amikor azt tanácsolta neki, hogy ne fusson fűhöz-fához, mert azzal teszi a legrosszabbat. Ez derül ki a kormányfő Zuschlag-ügyben tett tanúvallomásából, amelyet szombaton eljuttatott az MTI-hez.

Gyurcsány Ferenc az ügyész kérdésére beszámolt arról, hogy 2007. augusztus végén, szeptember elején Kecskeméten találkozott az MSZP-frakció tagjainak egy csoportjával, ahol ott volt Zuschlag János is.

Felidézte, amikor távozóban volt a megbeszélésről, a szocialista politikus odament hozzá és mondott valamit arról, hogy büntetőeljárás folyik ellene. Én azt válaszoltam neki, hogy a legrosszabbat azzal teszed, hogy fűhöz-fához futsz ezzel. Korábban ugyanis hallottam, hogy többeket felhívott, például Lendvai Ildikót, ezután elváltunk egymástól - olvasható a tanúvallomásban.

A miniszterelnök beszélt arról is, hogy Zuschlag Jánost 2002-2003-ban parlamenti képviselőként ismerte meg. Véleménye szerint a szocialista politikus "könnyen észrevehető ember volt", ismeretségük munkatársi kapcsolat volt, hiszen minisztersége idején Zuschlag János vezette az MSZP-frakció ifjúsági és sport munkacsoportját.

 

A minisztériumi pályáztatásról szólva tanúvallomásában kitért arra: a kiírásról, vagyis a célról, a feltételekről és a lehetséges pályázók köréről a minisztérium döntött, a döntés minden esetben a tárcavezetőé volt. Hozzátette, a döntést hosszú és mély viták előzték meg, amelyben részt vettek kormánypárti politikusok, többek közt Zuschlag János is.

Emlékeztetett arra, hogy a pályázat közzétételét, a pályázati tanácsadást, a dokumentumok érkeztetését, befogadását, vagyis a teljes döntés-előkészítést a minisztérium háttérintézményeként működő Mobilitas intézte. A gyermek és ifjúsági helyettes államtitkár volt jogosult arra, hogy a szakértői véleménnyel ellátott pályázatok közül támogatásra érdemesnek minősítsen anyagokat, ez a lista került a közigazgatási államtitkárságra, majd tovább a miniszterhez - folytatta.

Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, miniszterként csak jóváhagyta az elé terjesztett listát és aláírta.

Az ügyész azon kérdésére, adott-e utasítást arra vonatkozóan, hogy a beérkező pályázatok, illetve egyedi támogatási kérelmek közül, melyeket bíráljanak el pozitívan, a miniszterelnök azt válaszolta: fajsúlyos, egyedi döntést igénylő kérdésekben biztosan volt véleménye. A nagyságrendre példaként a Művészetek Völgyét, illetve a Sziget Fesztivált hozta fel.

Elképzelhetetlennek tartom, hogy egyedi, kis értékű, országos jelentőséggel nem bíró pályázatok elbírálásába beleszóljak - jelentette ki tanúkihallgatásán.

 

Ocsovai Tamás korábbi helyettes államtitkár vallomásával kapcsolatban leszögezte, amikor 2003 májusában miniszter lett, egy számára teljesen elfogadhatatlan kultúrával és gyakorlattal találkozott a tárcánál. Kifogásolta, hogy parlamenti képviselők közvetlenül tartottak kapcsolatot minisztériumi beosztottakkal, mire a helyettes államtitkár rendszeresen azt válaszolta neki, hogy "a politikum ezt igényli". A kormányfő tanúvallomásában azt állítja, hogy mindkét oldallal összeveszve, megtiltotta az ilyen szintű kapcsolattartást és annak érdekében, hogy nála ne lehessen lobbizni, megszüntette saját minisztériumi keretét.

(Ocsovai Tamás vallomásában többek között azt állította, hogy a minisztériumi kiírású pályázatok valamint a minisztériumhoz benyújtott egyedi támogatási kérelmek elbírálásánál rendszeresen előfordult, hogy utasításra járt el és javasolt támogatásra pályázatokat, kérelmeket.)

Megjegyezte azt is, Ocsovai Tamással kapcsolatban nem elfogulatlan, azért pályáztatta meg annak idején az összes helyettes államtitkári posztot, mert Ocsovait el akarta távolítani alkalmatlanság miatt.  

A miniszterelnök szintén Ocsovai Tamás vallomásával összefüggésben hangsúlyozta: valamennyi olyan vezetőt, akit ő nevez ki, beiktatásakor azzal fogad, hogy eddigi tapasztalatai alapján, biztosan meg fogják keresni mindenféle emberek és rá hivatkozva, szívességet fognak kérni. Ha ilyet hall, legyen biztos benne, hogy hazudik és tegye ki a szobából - ismertette az ilyenkor szokásosan elhangzó mondatokat a kormányfő.    

Gyurcsány Ferenc tanúvallomásában kérdésre válaszolva arról is beszélt: nem volt tudomása arról, hogy a Fiatal Baloldal-Ifjú Szocialisták szervezete milyen költségvetéssel működött, küzdött-e finanszírozási problémákkal és ezért pályázati pénzeket használt fel céljainak megvalósítására.  

A miniszterelnök 2007. szeptember 25-én Kecskeméten tett alig több mint másfél órás tanúvallomásában az ügy másik gyanúsítottjáról Marsovszky Balázsról annyit mondott, ennek az ügynek a kapcsán ismerte meg az elmúlt hónapokban. Különféle rendezvényeken futottunk össze, itt elmondta, hogy bajban van és a tanácsomat kérte, hogy mit kell csinálni. A feltett kérdésre azt válaszoltam, hogy együtt kell működni - olvasható Gyurcsány Ferenc tanúvallomásában.

Szilvásy a pályázatok elbírálásáról vallott az ügyészeknek

 

 

 

A pályázati rendszer működését, a pályázatok elbírálásának rendjét ismertette az ügyészekkel a Zuschlag-ügyben tett tavaly szeptemberi tanúvallomásában Szilvásy György, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium 2002-2003 közötti közigazgatási államtitkára. A jelenlegi titokminiszter vallomását magától az érintettől kapta meg az MTI szombaton.

Szilvásy György tavaly szeptember 28-án tett kétórás tanúvallomást Kecskeméten.

Mint vallomásában elmondta, a pályázatoknál a helyettes államtitkár tett előterjesztést a támogatásokra, a közigazgatási államtitkár csak ellenőrizte a listát, hogy a pályázatra szánt keret elegendő-e a támogatások folyósítására, illetve az egyes szervezeteknél megjelölt támogatási eszközök nem haladják-e meg a kiírásban meghatározott maximumot. Amennyiben rendben találta a listát, továbbított a miniszterhez, aki döntött a támogatásról. Az egyedi támogatási kérelmek esetében is a helyettes államtitkárság feladata volt a döntés előkészítése és ötmillió forintig a helyettes államtitkár dönthetett a támogatásról.

 

Beszámolt arról is, hogy a pályázatok elbírálása a pályázati kiírásban meghatározott szakmai szempontok alapján történt, az egyedi támogatási kérelmek esetében a helyettes államtitkár szakmai programja, a minisztérium szakmai tervei, programja alapján döntöttek.

"Utasítást én konkrét pályázat, egyedi kérelem mikénti elbírálására soha nem adtam" - jelentette ki vallomásában Szilvásy György.

A miniszter reagált Ocsovai Tamás vallomására is, aki azt állította, hogy a minisztériumi kiírású pályázatok valamint a minisztériumhoz benyújtott egyedi támogatási kérelmek elbírálásánál rendszeresen előfordult, hogy utasításra járt el és javasolt támogatásra pályázatokat, kérelmeket

"Az én államtitkárságom alatt nem volt olyan, heti rendszerességgel tartott, a miniszter által vezetett, részvételemmel tartott értekezlet, amelyen egyedi pályázatok vagy kérelmek ügye szóba került volna. Arról sem tudok, hogy az én jelenlétem nélkül lettek volna ilyen, rendszeresen tartott értekezletek" - mondta.

Szilvásy György azt vallotta: nem volt tudomása arról, hogy a Fibisz (Fiatal Baloldal - Ifjú Szocialisták) finanszírozási problémákkal küzd és ezt úgy próbálja orvosolni, hogy társadalmi szervezetek költségvetési szervekhez benyújtott pályázatain elnyert pénzeket használt fel.

Az ügyészség kíváncsi volt arra is, hogy fordult-e Szilvásy Györgyhöz vagy más döntési jogkörrel rendelkező személyhez közvetlenül vagy közvetetten Zuschlag János azért, hogy pozitívan bíráljanak el egy társadalmi szervezet pályázatát.

"Ha fordult is hozzám, én nem emlékszem ilyenre. Az biztos, hogy ha történt ilyen, én a szakapparátushoz irányítottam" - vallotta a miniszter.

Szilvásy György azt mondta, sem őt, sem tudomása szerint mást nem keresett meg Zuschlag János a büntetőeljárás megindítása után azért, hogy befolyásolja az eljárást.

"Zuschlagtól tudtam meg azt, hogy hozzá kapcsolódó társadalmi szervezetek számviteli szabálytalanságai miatt vizsgálat indult. Én az általa közölteket a miniszterelnök tudomására is hoztam. Mivel felvetődött annak lehetősége a pártvezetésben, hogy Zuschlag Jánost +rebahabilitáljuk+, javasoltam, hogy várjuk meg az eljárás végét. Ő ugyanis folyamatosan jelezte abbéli igényét, hogy szeretne visszakerülni az országos politikába" - vallotta a miniszter. (Zuschlag János, az MSZP országos listájáról került az Országgyűlésbe 2002-ben; mandátumáról 2004 októberében mondott le a Terror Háza előtt tett, a nyilasterror áldozatainak emlékét sértő kijelentése miatt.)

Szilvásy György egyébként viszonyát Zuschlag Jánossal ismerősinek mondta, "annál semmiképp nem volt több". A többi gyanúsítottra nem emlékezett, mint mondta, elképzelhető, hogy találkozott velük, de nem emlékszik rájuk.

A Zuschlag-ügyben a nyomozás egy rutinellenőrzés után indult, amelynek következményeként 2005-ben a Kiskunhalasi Városi Ügyészség indított vizsgálatot számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanújával, több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználása miatt. A nyomozás során kiderült, hogy a vizsgált egyesületek és alapítványok mintegy 72 millió forint pályázaton nyert pénz "rendeltetésszerű használatával" nem tudnak elszámolni.

A tavaly szeptember 21-e óta előzetes letartóztatásban lévő Zuschlag János és 15 társa ellen május közepén emelt vádat a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség; Zuschlag Jánost különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás bűntettével vádolják, mint felbujtót. Zuschlag János büntetőjogi felelősségét elismerte és - bár vagyonát zárolták - nemrég 50 millió forintot átutalt az államkaszába.

 

(forrás: MTI)

 

 

A Zuschlag-ügy egyik aktája
A Zuschlag-ügy egyik aktája
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.