Berlinben immár nemzeti emlékmű tiszteleg a náci rezsim által meghurcolt, koncentrációs táborba zárt és meggyilkolt homoszexuálisok előtt. Bernd Naumann (CDU), a Merkel-kormány kulturális államminisztere a minap ünnepélyes keretek között, közel ötszáz meghívott jelenlétében adta át a német fővárosban élő művészpár, a dán Michael Elmgreen és a norvég Ingar Dragset betontestalkotását.
Főhajtás férficsókkal
A kortárs művészduó nem véletlenül választotta motívumként a téglatest alakú betonoszlopot: az hasonlít, de különbözik is a közeli holokauszt-emlékmű különböző méretű betonkockáitól. Elmgreen és Dragset ferde betonalkotásában egy "ablakon" keresztül lehet benézni: a képernyőn futó végtelenített filmen egy férfi pár csókolózik. Leszbikus szervezetek nyomására két év múlva a videót olyanra cserélik, amelyen két nő csókja lesz látható.
Naumann szerint az emlékművel a nácizmus áldozatainak olyan csoportja előtt hajtanak fejet, akikről eddig leginkább hallgattak. A hitleri rezsim tovább szigorította az egyneműek szerelmét bűncselekménnyé nyilvánító 1871-es német birodalmi törvényeket. A nácik 50 ezer homoszexuálist zártak börtönbe, több ezret pedig koncentrációs táborokba deportáltak.
Berlin szociáldemokrata főpolgármesteréhez, a homoszexualitását nyíltan vállaló Klaus Wowereithez hasonlóan a konzervatív politikus is elismerte, az emlékmű túl későn jött, az egykori üldözöttek közül már senki sem él. - Az emlékmű egyben arra is kötelez, hogy kifejezzük: Németországban nincs helye a homoszexuálisok diszkriminációjának - hangoztatta a CDU-s miniszter.