Megsértett főorvosok, új munkaszerződések

Az egri Markhot Ferenc Kórház 1400 fős állandó gárdájából eddig 935-en döntöttek úgy, hogy nem írják alá a HospInvest Zrt. által ajánlott munkaszerződést. Legalább nyolcszáz munkatárs kell ahhoz, hogy a kórházat a HospInvest működtethesse.

Új helyzetet teremtett az egri kórházban az a tény, hogy a dolgozók háromnegyede nemet mondott a HospInvest Zrt. munkaszerződési ajánlatára. A cégnek legkésőbb decemberig át kell vennie a kórházat, s meg kell kötnie a munkaszerződéseket, máskülönben a kórház "visszaszáll" a megyére.

- Vannak olyanok, akiket a politika hevít: nem alkufolyamatnak tekintik a munkaszerződés megkötését, hanem ebben látják a baloldali többségű megyei önkormányzat megbuktatásának lehetőségét - állítja a kórház egyik fiatal orvosa. E kiélezett helyzetben, több nyilatkozóhoz hasonlóan, ő sem vállalja a nevét - fél a retorzióktól.

- A befektetői bizalomnak általában is ártó ócska, kisstílű, demagóg politikai populizmus bulvárízű fordulatai színezik és próbálják megakadályozni a folyamatot - ezt már az intézményt tegnap fölkereső Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke mondta. Szerinte nem érdekvédelmi, hanem pártpolitikai okokból, a megye kormánypárti vezetésének lejáratása érdekében akadályozzák a kórház funkcionális privatizációját.

Dr. Kulcsár Dániel, az urológiai osztály vezető főorvosa szerint viszont épp a politikát kellene kihagyni az ügyből, a szakmai szempontok is elegendőek ahhoz, hogy nemet mondjanak a HospInvest Zrt.-nek. - A gyöngyösi és a hatvani kórház már a HospInvesté, és a kollégáktól, valamint a betegektől egyaránt rossz híreket hallunk. Miért lenne ez másképp Egerben? - kérdezi a főorvos, aki szerint a HospInvest "roszszul indított" Egerben, Kulcsár doktor szerint megsértették a főorvosi-osztályvezetői kar jó részét. Azt, hogy ez pontosan miben nyilvánult meg, etikai szempontokra hivatkozva nem részletezte. Az sokatmondó tény, hogy a kórház "elitjéből", vagyis a huszonöt osztályvezető főorvosból tizenhatan nem írták alá a munkaszerződést. Azt a híresztelést pedig tagadta dr. Kulcsár Dániel, hogy az osztályvezetők nyomást gyakoroltak volna a beosztottaikra annak érdekében, hogy minél többen tegyenek ugyanígy.

- A kórházi hierarchia ugyan erős, ám ez ügyben méltatlan lett volna győzködni a kollégákat. Ennek ellenére több olyan osztály van - például az urológia, az ortopédia, a kardiológia, a patológia, a sürgősségi, a szemészet vagy a radiológia -, ahol asszisztenstől kezdve a főorvosig mindenki visszautasította a munkaszerződés aláírását - mondta Kulcsár doktor.

Csaknem százan elfogadták és ellenjegyezték a szerződést, köztük néhány osztályvezető és beosztott orvos. Egyikük - szintén neve említése nélkül - azt mondta: a feltételek nem változnak, hát miért ne fogadta volna el az ajánlatot?

- Egyre több kórházat gazdasági társaságok irányítanak. Ha nem a HospInvest, akkor jön egy másik cég, de hogy előbb-utóbb privatizálni kell a működtetést, az biztos - mondta.

Pócs Alfréd, a kórház egyik érdek-képviseleti szerve, a Medicaritas vezetője szerint a HospInvestnek fejet kell hajtania a dolgozók akarata előtt.

- Majdnem ezren megtagadták a szerződés aláírását. Ez egyértelmű üzenet a HospInvestnek: az alkalmazottak nem akarnak együttműködni velük, ragaszkodnak közalkalmazotti jogviszonyukhoz.

Dr. Berhés István, az egri kórház megbízott orvos igazgatója - emellett pedig a III. számú belgyógyászati osztály megbízott vezetője - szerint az a sajátos helyzet alakult ki, hogy az osztályvezetői, főorvosi kar nem azon dolgozik, hogy érvényt szerezzen a tulajdonosi határozatnak. Nekik ugyanis a megyei önkormányzat és a HospInvest Zrt. szerződése szerint együtt kellene működniük az átadás-átvétel mielőbbi lebonyolítása érdekében.

Deák Gábor, a HospInvest Zrt. alelnöke elismeri: hibát vétettek, amikor kellő körültekintés nélkül készítették elő a munkaszerződéseket. A céggel szembeni bizalomvesztéshez, gyanakváshoz nagymértékben hozzájárult az, hogy a munkaszerződéseket nem az anyacég, hanem - az alelnök szerint pénzügytechnikai okokból - egy általuk félmillió forintos törzstőkével létrehozott cég, az Agria Kórház Kft. kötötte volna meg. A megyegyűlés elnökének kérésére ezt korrigálják, s a következő hetekben minden dolgozónak új szerződést ajánlanak - immár a HospInvest Zrt. nevében.

Megtudtuk: az Agria Kórház Kft. jogosulatlan adatkezelés miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett az egri rendőrkapitányságon, szerintük ugyanis az aláíratlan munkaszerződéseket törvénysértő módon gyűjtötték be. Pajtók Gábor, a dolgozók jogainak képviseletével megbízott egri ügyvéd elmondta: mindenki önként adta oda neki megőrzésre az aláírás nélküli dokumentumot, de aki kéri, azt bármikor visszakaphatja.

S mit éreznek mindebből a betegek? Egyikük azt mondta: az orvosok, nővérek közti beszélgetésekből számára az derült ki, hogy a saját sorsuk alakulása most jobban foglalkoztatja őket, mint a napi gyógyító munka. Csak azt nem tudja - folytatta -, hogy meddig tarthat még ez az állapot.

Habis László, Eger jobboldali kötődésű polgármestere pénteken Székely Tamás egészségügyi miniszternél járt. A polgármester szavai szerint egyetértettek abban, hogy a kórház működtetéséhez a dolgozók együttműködésére van szükség. Elképzelhető, hogy az új munkaszerződés jobb feltételeket biztosít a korábbinál, s akkor többen aláírnak, ám ha nem, akkor a minimális létszám hiányában - ami Eger esetében csaknem 800 munkavállalót jelent - nem köt finanszírozási szerződést az egészségpénztár az intézménnyel. Habis László jelezte a miniszternek: az egri önkormányzat továbbra is készen áll arra, hogy átvegye a kórház működtetését a megyétől.

Egri kórterem: nyomás alatt
Egri kórterem: nyomás alatt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.