Szigorú titoktartás mellett csütörtökön este találkozott egymással a Demokrata Párt előválasztásán győztes Barack Obama és a vesztes Hillary Clinton. Obamának elvben Chicagóba kellett volna utaznia, ám mit sem sejtő sajtókíséretét "lerázva" Washingtonban maradt.
Titkos éji találka
Amikor ennek híre ment, a tévék kamerákat állítottak fel a Clinton házaspár Massachusetts sugárúti házánál, ám senkinek sem sikerült megörökítenie Obama érkezését vagy távozását. Egyes források szerint azért nem, mert a találkozó kétszeresen is konspiratív volt: nemcsak Obama, de a volt First Lady is "eltűnt", a két politikusnak csupán egy-egy munkatársa tudta, mikor és hol lesz a megbeszélés.
A szűkszavú hivatalos közlemény már-már a rendszerváltás előtti kelet-európai stílust idézte: "Clinton szenátor és Obama szenátor ma este találkoztak, és gyümölcsöző beszélgetést folytattak a novemberi siker érdekében elvégzendő fontos munkáról". Obama korábban szűkebb és tágabb körben is beszélt arról, hogy első feladata a pártegység helyreállítása. Ennek érdekében az elmúlt napokban minden nagygyűlésén kiemelten méltatta Hillary Clinton szenátor történelmi szerepét, és egyszer sem hagyta ki, hogy az első igazán esélyes női elnökjelöltnek köszönhetően az ő két lánya is másként nézi eztán a világot.
Clinton ma a washingtoni Nemzeti Építésügyi Múzeumban jelenti be, hogy felfüggeszti a kampányát, és maga is támogatja Barack Obamát. Erre nagy szükség van, mert a volt First Lady számos szenvedélyes támogatója egyelőre képtelen megemészteni, hogy Amerikának egy ideig még nem lesz női elnöke.
A két szenátor politikai és gazdasági javaslatai között eddig sem volt lényeges eltérés, így találkozójukon inkább a kampányerőforrások egyesítéséről és a követendő taktikáról lehetett szó. Obama nem sokkal a titkos találka előtt a CNN-nek adott interjújában azt mondta, nem hajlandó nyomás alatt döntést hozni az alelnökjelölt személyéről.
A felmérések szerint a Demokrata Párt szavazóinak többsége helyeselné, hogy Clinton legyen az alelnökjelölt. Obama esetében érvényesült a várható választói reakció, jelölésének biztossá válását követően a felmérések a korábbi teljesen kiegyensúlyozott eredményekhez képest tekintélyes, ötpontos előnyét mutatják a republikánus jelölt John McCainnel szemben.
Magyarország elég elkötelezettnek tűnik a Nabucco-projekt mellett, ezt megerősítette a mostani találkozó is, bár a Déli áramlat ügye előrehaladottabb állapotban van - mondta tegnap Boyden Gray amerikai nagykövet, energiaügyi koordinátor a Külügyminisztériumban. Gray az Egyesült Államok regionális nagyköveti konferenciájára érkezett Budapestre, korábban Bakuban és Asgabatban tárgyalt. A Népszabadság kérdésére Gray a megbeszélésekről, illetve a Türkmenisztánnal és Azerbajdzsánnal esetleg a jövőben aláírandó megállapodásokról elmondta: a jelek biztatóak, ugyan még a török tranzit ügyét meg kell oldani. (Munkatársunktól)