Bush eltúlozta az iraki fenyegetést

George Bush amerikai elnök eltúlozta az iraki fenyegetésről szóló hírszerzési értesüléseket, mielőtt 2003-ben elindította az inváziót - ez az egyik legfőbb megállapítása annak az öt éven át húzódott szenátusi vizsgálatnak, amelynek eredményét a The New York Times ismertette.

Bush elnök és környezete túlzott az iraki fegyverprogramról, továbbá Szaddám Huszein volt iraki elnök és az al-Kaida terrorszervezet közötti kapcsolatokról. Ezenkívül figyelmen kívül hagyta a különböző amerikai hírszerző szervezetek értékeléseiben mutatkozó eltéréseket is. Így készítette elő a háborút a közvélemény számára - tartalmazza a felsőházi jelentés. Az Irakkal kapcsolatos hírszerzési információk kezelése, az azokkal történt visszaélések és a téves következtetések ügyében annak idején többségében demokrata szenátorok indítottak vizsgálatot.

Az nem újdonság, hogy a Bush-kormány több állítása hamisnak bizonyult az iraki fenyegetést illetően - írja az újság. Ez azonban a legrészletesebb tanulmány arról, hogy Bush és más vezető tisztviselők hogyan festettek következetesen sötétebb képet Irakról annál, mint amilyent a rendelkezésre álló hírszerzési értesülések indokoltak. A 170 oldalas jelentés szerint George Bush elnök, Dick Cheney alelnök és más magas beosztású tisztviselők sorozatosan eltúlozták az iraki fenyegetést a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek utáni felfokozott érzelmi állapotban. - Az elnök és tanácsadói könyörtelen nyilvános kampányba kezdtek a támadások után, hogy az al-Kaida elleni háborút Szaddám Huszein megbuktatásának igazolására használják fel- fűzte hozzá a jelentéshez csatolt nyilatkozatában John D. Rockefeller demokrata szenátor, a vizsgálóbizottság elnöke.

Az új részletek között szerepel, hogy Donald Rumsfeld védelmi miniszter 2002 szeptemberében például azzal érvelt a szenátusban: Irak ellen nem elegendő a légicsapás, mivel a vegyi és biológiai fegyverek olyan mélyen el vannak temetve, hogy azokat nem érhetik el az amerikai bombák. A Fehér Ház azzal védekezett, hogy a Bush-adminisztráció egykori nyilatkozatai ugyanazokon a téves értesüléseken alapultak, amelyeket a kongresszus is megkapott, és amelyeket külföldi felderítő szolgálatok is megerősítettek. A jelentés szerint Bush és környezete viszont elhallgatta, hogy az információk ellentmondásosak voltak Irak feltételezett tömegpusztító fegyvereiről, az amerikai hírszerző szervezetek között vita folyt az értesülések helytállóságáról.(MTI)

Az iraki háború elsõ ezer halottjának képével tüntetnek Bush elnök texasi tanyája elõtt a kivonulást követelõk
Az iraki háború elsõ ezer halottjának képével tüntetnek Bush elnök texasi tanyája elõtt a kivonulást követelõk
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.