Tőkés a kommunizmussal magyarázza az erdélyi választási kudarcot
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke úgy vélekedett az MTI bukaresti irodájába is eljuttatott nyilatkozatában, hogy az erdélyi magyarság mindkét pártnak feladta a leckét. A csekély magyar részvétel szerinte nem egyedi jelenség, általános trendnek számít, és egyaránt szólt a hitelét vesztett román és magyar politikai osztálynak, valamint a helyi hatalomnak, amelynek megtestesítője maga az RMDSZ. Másfelől viszont szól az MPP-nek is, amely "gyenge alternatívát" kínált az RMDSZ-szel szemben, és nem volt képes "megszólítani" a kiábrándult választókat - áll a nyilatkozatban.
A nagymértékű távolmaradás Tőkés szerint minden bizonnyal a kommunizmus visszahúzó öröksége is. A diktatúra időszakában kiölték a választópolgárokból a személyes döntés, a választás egészséges igényét, s az RMDSZ ennek egyenes folytatásaképpen szabad demokratikus választás helyett egypárti szavazásra hajtotta őket - áll a dokumentumban. Tőkés azt vallja, hogy a választási versenyhelyzet, valamint az alacsony részvétel között nincs okozati összefüggés.
Tőkés szerint az RMDSZ-nek a kizárólagos pártegység erőltetése helyett a befogadó jellegű nemzeti egység szellemében kellene keresnie a megegyezést magyar testvéreivel. "Mindkét oldalról számítanunk kell azokra, akik a nemzet érdekében felül tudnak emelkedni a megosztó pártérdekeken" - hangsúlyozza az EMNT elnöke.
(MTI)