Bár a tavalyinál jóval kedvezőbb búzatermés várható, az árak csökkenésére a gazdák, a malmok és a pékek sem számítanak. Sőt a pékek szerint növekvő költségeik 10-15 százalékos további áremelést indokolnak.
Több a búza, mégis drágul a kenyér
A tonnánkénti 66 ezer forinttal jelenleg - Lengyelország mellett - Magyarországon a legdrágább a búza a világon. Sokan abban reménykednek, hogy az újbúza jóval olcsóbb lesz: a becslések szerint a jelenleginél mintegy 20 ezer forinttal alacsonyabb áron indul a szezon. (Tavaly 36 ezer forint volt az indulóár, s csak később nőtt meg a búza értéke.) A bővebb termés ellenére nem várható a sütőipari termékek árcsökkenése.
- Az elmúlt egy évben a kenyérfélék 19 százalékkal drágultak, ami nem fedezi a pékek költségeinek emelkedését. Ha az újbúzából őrölt liszt nem lesz olcsóbb, további 10-15 százalékos áremelés lenne indokolt, hogy a pékek fejleszteni is tudják berendezéseiket - közölte Varga László, a Magyar Pékszövetség napokban választott elnöke, aki két sütőipari vállalkozásnak is igazgatója.
Vancsura József, a Magyar Gabonatermelők Szövetsége elnöke szerint az utóbbi napok kánikulája nem ártott a gabonának, s országosan ötmillió tonnát megközelítő, jó búzatermést várnak. Azonban hiába terem az idén a tavalyinál jóval több gabona, a magas árak maradnak, mert az előző aratás óta a műtrágya duplájára, a vetőmag és a növényvédő szer pedig átlagosan tíz százalékkal drágult. Aratáskor - a minőségtől függően - 40-50 ezer forint indulóárra számítanak - tette hozzá
- Ha az aratásig hátralévő bő egy hónap alatt nem történik jelentős természeti katasztrófa, minden esély megvan arra, hogy a tavalyinál 0,5-1 millió tonnával több, 4,5-5 millió tonna búza terem - mondja Pótsa Zsófia, a kereskedőket, takarmánykeverőket, malmokat tömörítő Magyar Gabonaszövetség főtitkára. A termelők és a felvásárlók között egyelőre csak puhatolózó ártárgyalások folynak. A főtitkár szerint a gazdák szeretnék, ha az árak ötössel kezdődnének, a feldolgozók azonban a tonnánkénti 45 ezer forintot tartják reálisnak. Pótsa Zsófia úgy véli: a termelők árnövelő tárgyalási esélyeit rontja, hogy Ukrajna a tavalyi 1,5-2 millió tonna felesleg után az idén akár tízmillió tonna gabonát is exportálhat a magyarok piacának számító Olaszországba, Görögországba és Boszniába.
Romániából is bőséges termésről érkeztek hírek, ezért elképzelhető, hogy Boszniában déli szomszédunk is megjelenhet búzájával. Mindez csökkenti a várhatóan 2-2,5 millió tonna magyar búza világpiaci esélyeit, továbbá az idén újra vitaalap lehet a minőség is, amiről az előző évben, a gyér termés idején kevés szó esett. Ezért is történhetett, hogy a tavalyi termésű étkezési és takarmánybúza közel ugyanannyiba került.
Elhangzott az is, hogy a hazai malmok akkor sem fognak importált búzából lisztet őrölni, ha a termelők nem engednek az árból. Mindenesetre biztosra vehető: hiába a nagyobb termés, a liszt nem lesz olcsóbb. Pótsa Zsófia szerint az elmúlt hónapok jelentős áremelését a terményárak mozgatták, s hiába csökkenhet az árszint mintegy 5-10 százalékkal, ez nem érződik majd a liszt árában, mert azóta költségeik - különösen az energia és a munka díja - jelentősen emelkedtek.