Idén januárban különösebb visszhang nélkül távozott Magyarországról a Soros Alapítvány, mely évtizedeken keresztül kulcsszerepet játszott a hazai civil szféra fejlesztésében. A grandiózus támogatási rendszer működése azonban a jövőre nézve is számos tanulsággal és konkrét példával szolgálhat. A Kurt Lewin Alapítvány által létrehozott multimédiás tudásbázis az alapítvány 12 roma témájú programját mutatja be és értékeli.
A Magyar Soros Alapítvány 1993 és 2003 között több milliárd forinttal támogatta a cigányság integrációját előmozdító projekteket az oktatás,
jogvédelem, média és szociális területeken. E roma programok kétségtelenül hosszú időre meghatározták a romákról szóló civil és kormányzati elképzeléseket, értelmiségi közbeszédet, valamint hozzájárultak a roma értelmiségi réteg kiszélesedéséhez.
A Kurt Lewin Alapítvány munkatársai az érintett szakértőkkel való egyeztetés és háttérkutatás után, a ma is modellértékű kezdeményezésekre fókuszálva választották ki azt a 12 programot, amelyekről az elkészült honlap széleskörű ismereteket közvetít. A többlépcsős kutatás célja az volt, hogy tényszerűen mutassák be, milyen hatással voltak a Soros Alapítvány által támogatott roma programok a hazai cigányság életére a három kitűzött cél: a szociális problémák felszámolása, a roma értelmiség kialakulása valamint a társadalmi szemléletformálás szempontjaiból. A kutatás során azonban világossá vált, hogy a legsikeresebb társadalomformáló programok gyökerei a civil szektorra vezethetők vissza. - A Soros Alapítvány hazai működésével a civil kultúra megerősítését szolgálta, kivonulásával pedig a civil szféra és többek között a roma integráció nagykorúságának próbáját idézte elő. A többi már rajtunk civileken, támogatókon és a magyar társadalmon múlik – nyilatkozta Cake Baly Olivio, a kutatás vezetője.
Az elkészült dinamikus tudástárban 34 személy (egykori kurátorok, támogatottak, Soros Alapítványhoz közeli értelmiségiek) véleménye jelenik meg 71 videó-, hang- vagy írásban rögzített interjú segítségével. Többek között itt látható a hazai roma integráció élharcosával, a közelmúltban elhunyt, Kemény István szociológussal készített egyik utolsó beszélgetés is. Ugyanakkor számos konkrét, innovatív példát is megismerhetünk a honlapot böngészve. Megtudhatjuk például, hogy a Soros Alapítványnak köszönhető, hogy a korábban súlyos gondokkal küszködő település – Bagamér a hazai tormatermelés úttörőjévé válhatott.
NOL