Hogyan kell felrázni a közvéleményt?
Lefutott ügynek látszott az amerikai rakétapajzs Csehországba tervezett bázisának telepítése. A cseh kormány áldását adta rá, a közvéleményt nem mozgósította az ügy. Két prágai aktivista viszont elérte, hogy a rakétapajzs újra vezető politikai téma lett. A NOL videósa riportot készített Prágában.
Május 13-án kezdett éhségsztrájkba a Csehországban létesítendő amerikai radarbázis ellen Prágában a huszonkilenc éves, építőipari szakközépiskolát végzett Jan Bednár és két évvel idősebb társa, Jan Tamás, aki tavaly fejezte be doktoranduszi tanulmányait, s jelenleg kibernetikusként dolgozik egy kutatóintézetben.
A prágai kabinettől azt követelték, hogy mondjanak nemet az amerikaiaknak, vagy legalább ügydöntő népszavazást írjanak ki, vagy pedig független szakértők bevonásával, a támaszponttal kapcsolatos biztonságpolitikai és környezetvédelmi problémakörről kezdjenek nyilvános párbeszédet a civil szervezetekkel.
Az éhségsztrájk 19. napja - Dér Ászja videója
A cseh kormány és Klaus államfő is elutasította az egyezkedést, de hétfőn a két prágai aktivista, Jan Bednár és Jan Tamás beszüntette a három hete tartó éhségsztrájkját.
- Az orvosok, a családtagjaink és barátaink kérlelésére abbahagyjuk akciónkat. Elsősorban azért, mert már életveszélybe kerültünk, másrészt pedig elértük egyik célunkat: a külföldi katonai támaszpont ügye országos beszédtéma lett. Ráadásul a tiltakozás nem fejeződik be - mondták.
Hétfő éjféltől Petr Uhl, neves közíró és emberjogi aktivista, egykori baloldali másként gondolkodó, a Charta 77 mozgalom egyik alapítója folytatta a tiltakozást. A cseh parlamenti ellenzék, szociáldemokrata politikusok felváltva csatlakoznak egy-egy napos éhségsztrájkkal a tiltakozáshoz.
Csehországon belül és kívül is támogatókra talált a mozgalom: Amszterdamban, Bergamoban, Berlinben, Bolognában, Brüsszelben, Byron Bay-ben, České Budějovicében, Česky Krumovban, Brunswickban, Koppenhágában, Düsseldorfban, Ferrolban, Firenzében, Kölnben, Londonban, Malagában, Milánóban, New Yorkban, Párizsban, Rómában, Toulouse-ban, Triesztben, Torinoban, Bécsben, Xerezben, Zürichben is .
Magyar aktivisták Budapesten is csatlakoztak az akcióhoz (erről részletek olvashatók itt).
A NOL munkatársa a hétvégén készített riportot az éhségsztrájk helyszínén.
Tekintse meg infografikánkat a rakétapajzsról>>>>
Jan Tamas és Jan Bednar az éhségsztrájk elején, háttérben Silo, Gandhi és Martin Luther King fotója