Obama átszakította a célszalagot

Kifinomult, háromszereplős sakkjátszmára hasonlított a kedd este Amerikában. Barack Obama a Republikánus Párt szeptemberi elnökjelölő konvenciójának helyszínén, a minnesotai St. Paulban tartott, húszezres nagygyűlésen jelentette be, hogy megszerezte a Demokrata Párt elnökjelöltségéhez szükséges számú delegátust.

Barack Obama illinois-i szenátor előre megírt győzelmi beszédében kedden kijelentette: "Én leszek a demokrata jelölt".
Az afro-amerikai politikus a minnesotai St. Paulban tartandó beszédének szövege szerint - amelyet előzetesen a sajtó  rendelkezésére bocsátottak - Obama méltatta, hogy vetélytársa, Hillary Clinton választók millióit lelkesítette föl. Hozzátette, hogy saját kampányán javítani tudott a volt first lady elleni küzdelemben.
Obama az utolsó, montanai, illetve dél-dakotai előválasztási forduló napján közölte: eljött az ideje, hogy a Demokrata Párt  egyesítse erőit a republikánus John McCain legyőzése érdekében.
"Egyesüljünk azon közös cél érdekében, hogy új irányt szabjunk  Amerikának" - szólított fel Barack Obama.
A szenátor ezután a republikánus elnökjelöltség várományosát,  John McCaint bírálta, megjegyezve, hogy az arizonai szenátor alig  tér el a népszerűtlen George Bush elnöktől. Kiemelte McCain azon  ígéretét, hogy Bush jelenlegi Irak-politikáját kívánja folytatni.
"Ugyanolyan mértékű körültekintéssel kell távoznunk Irakból,  amilyen mértékű gondatlansággal bevonultunk oda (...) de a  kivonulást meg kell kezdenünk (...) itt az ideje, hogy az irakiak felelősséget vállaljanak jövőjükért" - mondta Obama. (MTI)

A beszéd közben hosszasan méltatta Hillary Clinton érdemeit. Ugyanezt tette John McCain, aki viszont a két és fél évvel ezelőtti hurrikán okozta pusztulásból csak lassan újjászülető New Orleansban tartott – a St. Paulinál sokkal kisebb és csendesebb – nagygyűlést. A republikánus elnökjelölt gondosan Obama elé időzítve nyitotta meg az öthónapos el-nökválasztási kampányt. George Bush politikájától való függetlenségét hangoztatta, és kifejezetten udvarolt Clinton táborának. A volt First Lady viszont New Yorkban ünnepelte a rá adott több mint tizenhétmillió szavazatot – és a számára kedvezőtlen választási matematika ellenére sem mondta, hogy feladná elnöki álmait.
   
Obamának 2118 küldött voksára van szüksége, hogy a Demokrata Párt denveri konvenciója augusztus végén hivatalosan is jelöltnek válassza. Kedden este ügyesen csöpögtetve, szinte negyedóránként jelentettek be újabb és újabb, „éppen akkor” mellé álló szuperdelegátusokat, így fokozva a hangulatot egészen addig, amíg a jelölt St. Paulban fellépett a pódiumra. Az első kommentárok szerint Clinton hibát követett el, mert nem nyújtotta ki a kezét úgy Obama felé, ahogyan vetélytársa tette az ő irányába. Ezzel állítólag felbosszantotta Obamát és stratégáit, akik már-már hajlottak rá, hogy felajánlják neki az alelnökjelöltséget. Másrészt a beszéd előtt néhány órával egy telefonos körinterjú során kijelentette, hogy elfogadná az alelnökjelöltséget – ami végső soron a vereség beismerése. Clinton hívei közül sokan most is a Denver! Denver! jelszót skandálták, arra utalva, hogy a szenátor egészen a konvencióig folytassa a kampányt. Erre azonban semmi esély, Clinton talán órákon, de maximum napokon belül el fogja fogadni Obama győzelmét.
   
Az utolsó előválasztási nap eredménye is jellemző volt az egész verseny szorosságára: Dél-Dakotában Clinton, Montanában Obama győzött. Obama a déli, közép- és északnyugati államokban győzött, Clinton Északkeleten, Kaliforniában és a Középnyugat ipari államaiban bizonyult népszerűbbnek. A két jelölt máskülönben is jól kiegészítené egymást – Obama a tehetősebbek, az egyetemet végzettek, a fiatalok és a feketék, Clinton a szegényebbek, a fizikai dolgozók, a nők, az idősek és a spanyol ajkúak körében népszerű. Obama tegnap késő éjszaka felhívta Clintont, és személyes találkozót ajánlott. Az „álompáros” továbbra is az egyik legvalószínűbb, egyben McCain számára a talán legveszélyesebb lehetőség. Az elnökválasztási kampány azonban csak most kezdődik, és november 4-éig még sok fordulat lehetséges.

Horváth Gábor
Washington

Ritka pillanat: hárman együtt (Hillary, Obama, McCain)
Ritka pillanat: hárman együtt (Hillary, Obama, McCain)
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.