Az USA július végéig meg akar állapodni Irakkal a tartós katonai jelenlétről. A részletekről erőltetett iramban tárgyalnak Nuri al-Maliki miniszterelnökkel. George W. Bush szenátusi hozzájárulás nélkül is megkötheti az egyezséget, de mind Irakban, mind az Egyesült Államokban komoly ellenzői vannak a tervnek, amelyet Irán is elítélt.
Sietős tárgyalások tartós támaszpontokról
A kiszivárgott hírek alapján húsz nagyobb katonai támaszponton maradnának amerikaiak, akik az iraki légtér ellenőrzését is legalább tíz évre megtartanák. Egy brit dandár is tartósan Irakban maradna. Az amerikai katonákra, illetve a biztonsági és egyéb feladatokat ellátó civilekre az amerikai törvények lennének érvényesek, miközben ők továbbra is őrizetbe vehetnének iraki állampolgárokat. Az amerikaiak iraki területről is megtámadhatnának külső ellenségeket.
Washington azért sietteti a megállapodást, mert az év végével lejár csapatai ENSZ-mandátuma, és nem sok az esély a hosszabbításra. Másrészt kész helyzetet akarnak teremteni a következő elnök számára, miközben hivatalosan ennek ellenkezőjét állítják. Irakban al-Malikin kívül elsősorban a szunnita politikusok támogatják a megállapodást, az Iránhoz közel álló síitáknak és a kurdoknak fenntartásaik vannak, illetve inkább megvárnák a következő amerikai elnököt, aki reményeik szerint jobban figyelembe venné az iraki érdekeket.