Soros szerint a spekuláció nyomja fel az olajárat
Soros az amerikai szenátus kereskedelmi bizottsága előtt kifejtette: jelenleg az ingatlanpiaci buborék van kipukkadóban, miközben az olaj és más termékek áremelkedése is buborékhoz kezd hasonlítani. "Az olajpiaci összeomlás egyelőre bizonyosan nincs a küszöbön" - szögezte le. Hozzátette viszont, hogy az olajpiaci buborék duzzadása a piac alapvető tényezőinek hatásával kiegészülve recesszióba viheti az Egyesült Államok gazdaságát.
Úgy vélte, hogy a piac túlszabályozott részéről a kereskedés a nem (eléggé) szabályozott területek, így a tőzsdén kívüli kereskedés területére tolódik. Soros szerint az úgynevezett nyersanyagindexekre kötött üzletek is felelősek az olajár utóbbi időben végbement erőteljes emelkedéséért.
A milliárdos értékelése szerint "nagyon közvetlen kapcsolat" van a csökkenő amerikai kamatok és a nyersolajár drámai emelkedése között a határidős piacon. Indoklása szerint a dollár romlása felhajtotta az olajárat, amely múlt hónapban 135 dolláros hordónkénti rekordszintet ért el. Soros szerint a mesterséges olajpiaci buborék jelenléte az agrárpiacokon is érzékelhető.
A befektetési szakember úgy látja, hogy az amerikai központi bank valószínűleg elérte cselekvési határát: nem csökkentheti tovább az irányadó alapkamatot a dollár gyengesége miatt.
"Ha lényegesen csökkentik a kamatot, lenyomják a dollárt, ami inflációt idéz elő" - érvelt aznap a Bloomberg televízióban. Mint fogalmazott, a Fed keze meg van kötve, csak korlátozottan képes kezelni a gazdasági lassulást, mivel a recessziót és az inflációt egyszerre kellene elhárítani. "Azt hiszem, ennél lejjebb már nem csökkenthető a kamat" - mondta.
(MTI)