A kancellár posztjába kerülhet az egészségügyi- és nyugdíjreform
Az orvosok betegeik érdekeire hivatkoznak, óvnak az „olcsó egészségügytől”, és menesztenék Andrea Kdolsky egészségügyi minisztert, aki nemigen hallgatja meg véleményüket. Helyette szívesebben látnák a tárca élén ismét Maria Rauch-Kallat-ot.
A több mint 310 ezer aláírással ellátott reformellenes petíciót nem Gusenbauer kancellár, hanem egy államtitkár vette át – ez még inkább felbőszítette a tüntetőket, akik úgy érzik, átlépik őket.
Az egészségügyi reformtervezet elsődleges célja a takarékoskodás, különös tekintettel az egészségpénztárak súlyos eladósodottságára. A 2012-ig nyújtandó 450 millió eurós költségvetési támogatás – amely fedezné a jelenlegi hiányt – egyben sokak által kifogásolt átszervezéssel járna: a mostani Társadalombiztosítási Főpénztár holdinggá alakulna. Az orvosok rosszallják a gyógyszertakarékosság érdekében javasolt változást, amely szerint a jövőben nem gyógyszert, csak hatóanyagot írhatnának fel, s a gyógyszerész adná az ennek megfelelő orvosságot.
Csakhogy – mondják az orvosok – ez változást jelentene, sok beteg rosszul reagálna az esetleg új vivőanyagot tartalmazó szerre, ami újabb, költséget okozó orvosi beavatkozást idézne elő. Szigorodna az ellenőrzés, s lehetővé válna az orvossal kötött szerződés felbontása is, ha munkáját kritika éri. Míg eddig a kamara és a pénztár közötti megállapodás adta a keretet a szerződésekhez, ezentúl lehetőség lenne egyéni szerződéskötésre.
Az orvosok azt is felesleges plusz feladatnak tartják, hogy az új rendelkezés szerint minden kezelés után részletes számlát kellene adniuk a betegnek.
Az egészségügyi reform a kormánykoalíción belüli vita fontos pontja, amely egyszer már kis híján válsághoz vezetett. Most ismét hasonló a helyzet – vagy még súlyosabb, mert még egy kérdésben, a nyugdíjak hosszú távú biztosításában is nézeteltérés van.
Különösen az az ötlet kavart vihart, hogy ha az életkor növekedése és a nyugdíjalap csökkenése veszélyezteti a kifizetéseket, szinte automatikusan életbe léphet a nyugdíjkorhatár emelkedése. A két téma körüli vita irányítása, a megoldás keresésének módszere a nagyobbik koalíciós párton, az SPÖ-n belül is kételyeket ébresztett Gusenbauer kancellári és pártelnöki képességei iránt, és igen komolyan felvetődött, hogy a két funkciót szét kellene választani. Különösen azok a vezető szociáldemokrata politikusok érzik ezt így, akik maguk is igényt formálnának a néhány kancellári posztra.
A hétvégi pártelnökségi ülésen Gusenbauer még megúszta: éppen a nyugdíjak ügyében belement néhány kompromisszumba, de a vihar nem múlt el. Ebben a hónapban nem valószínű, hogy történik valami a belpolitikában, a figyelem a labdarúgó EB-re irányul, de általános a vélemény, hogy az idén elmarad a nyári uborkaszezon.
Puhítják a cseh egészségügyi reformot
Hosszas alkudozás után hétfő éjjel a cseh koalíciós kormány kompromisszumos megállapodásra jutott, amely alapján jövő évtől a csecsemők és a hat évnél fiatalabb gyermekek után nem kell vizit- és receptdíjat, sem pedig kórházi önrészt fizetni. Ugyanilyen kivételt kapnak a szociális intézetek lakói is. Ugyancsak kedvezményben részesülnek azok a fiatalok, akik nem töltötték be a tizenötödik életévüket, mert számukra nem a törvényben rögzített évi ötezer (50 ezer forint), hanem csak háromezer korona lesz a felső határ, ameddig fizetniük kell az egészségügyi ellátásért. Döntöttek arról is, hogy a betegség első három napjára ismét jár minden érintett polgárnak táppénz, de csupán a járandóság huszonöt százaléka.
További tíz napig a munkáltató köteles gondoskodni az alkalmazottjáról, s csupán a munkaképtelenség tizenötödik napjától fizet a biztosító. Az elmúlt héten a cseh taláros testület minimális többséggel meghozott verdiktje alapján nem alkotmányellenes a vizit- és receptdíj. Ugyanakkor megsemmisítette a kabinetnek azt a korábbi határozatát, hogy az első három napra nem jár táppénz. Petr Necas, munka- és szociális ügyi miniszter kifogásolta, hogy az alkotmánybíróság olyan rendelkezést érvénytelenített, amely tizenöt régi uniós tagország közül tizenkettőben hatályos. Mint említette, a rendelkezés bevezetése óta huszonhat százalékkal csökkent a néhány napos táppénzesek száma. Azonnal tiltakoztak a gyermek- és háziorvosok a várható bevételkiesésük miatt, s követelték, hogy vagy a kormány vagy a biztosítók térítsék meg a veszteségeiket.(Sz.J.P.)