Tartalom és forma: Medvegyev Németországba készül

Nagyon kell igyekeznie Berlinnek, ha az állam első emberének kijáró módon akarja fogadni a májusi beiktatása után első európai vizitjére érkező orosz elnököt. A két héttel korábban Kazahsztánban és Kínában járó Dmitrij Medvegyevet ugyanis az államfőiből a kormányfői székbe átült Vlagyimir Putyin már megelőzte az EU-ban: múlt heti franciaországi útján Oroszország formálisan második számú vezetőjét Párizs inkább államfőként fogadta.

A tartalom mellett így a forma is sokatmondó lesz Medvegyev németországi útján, az orosz elnöknek amúgy sem súlytalan kérdésekről kell tárgyalnia. Angela Merkel és Medvegyev találkozóján - amelyen ismerkedésre nem kell pazarolni az időt, hiszen a német kancellár már Medvegyev márciusi választási győzelme után pár nappal Moszkvában járt. 
A tárgyalásokon szó lesz például Koszovóról, amit Berlin elismert, Moszkva viszont nem. Emellett tárgyalnak majd  a Cseh- és Lengyelországba telepítendő rakétavédelmi rendszerről - ami a Kreml szerint az amerikai terv Oroszország ellenőrzésére és nem egy esetleges iráni támadás elhárítására irányul - ,valamint a NATO keleti bővítéséről is. A két utóbbi kérdésben Berlin inkább hajlandó figyelembe venni az orosz érdekeket. A német álláspont jelentős szerepet játszott abban, hogy Ukrajna és Grúzia nem kapcsolódhatott be a NATO-tagság előszobájának tekintett csatlakozási tervbe az áprilisi bukaresti NATO-csúcson. Bár Berlin hivatalosan a jelentkező országok belső helyzetére hivatkozott, nem pedig a moszkvai ellenérzésekre.)
A gazdasági területen kiemelt helyet kap az Északi Áramlat kérdése. Az Oroszországból Németországot a Balti-tenger alatt közvetlenül elérő gázvezeték építését a "megkerült" államok - a Baltikum és Lengyelország - ellenzi, mondván ez ellenkezik az EU energiaforrásainak diverzifikációjára irányuló céljaival. A még Merkel elődjével, Gerhard Schröderrel tető alá hozott megállapodást azonban Berlin a kontinens energetikai biztonsága fontos elemének tekinti.
Az előző kancellárral páratlanul jó kapcsolatokat ápoló Putyinnak Merkellel kevésbé volt felhőtlen a viszonya, az orosz sajtó szerint azonban Medvegyevnek - aki ellentétben Putyinnal nem volt a szovjet titkosszolgálat tisztje és nem szolgált hírszerzőként az NDK-ban - jó esélyei vannak a szívélyesebb viszony kialakítására. A putyini Oroszország "szuverén demokráciáját" és az emberi jogok érvényesülésének hiányosságait kritizáló Merkel legalábbis jó alapnak találhatja ehhez az új orosz elnök eddigi nyilatkozatait, amelyek az Oroszországban erősítendő civil társadalomról és a jogbiztonság megteremtéséről szóltak.

Moszkva

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.