Vörös csillag viseléséért büntethetik a Magyarországi Munkáspárt 2006 elnökét
A bíróság Szalai Katalin bíró vezette tanácsa meghallgatta a vádlott ügyvédjét, majd bizonyítást rendelt el, és a tárgyalást szeptember 23-ára elnapolta. A Pécsi Városi Bíróság idén márciusban első fokon megrovásban részesítette a Magyarországi Munkáspárt 2006 elnökét önkényuralmi jelkép, vörös csillag viselésének vétségéért.
Az ítélet szerint Fratanolo János még egy 2004 május elsejei felvonuláson zakója hajtókáján annak dacára viselte ezt a szimbólumot, hogy tisztában volt vele, a törvény az ötágú vörös csillagot önkényuralmi jelképnek nyilvánította, s annak nagy nyilvánosság előtt történő viselése nem megengedett. A politikust négy nappal a vétség elévülése előtt jelentette fel egy magánszemély a pécsi városi televízióban megjelent és általa rögzített felvétel alapján.
A Magyarországi Munkáspárt 2006 elnökének ügyében, tárgyalás mellőzésével, tavaly szeptemberben már ítéletet hirdetett a Pécsi Városi Bíróság. Fratanolo Jánost egy év próbára bocsátotta, ő azonban nem fogadta el a végzést, s tárgyalás megtartását kérte, hogy ott fejthesse ki véleményét.
A pártelnök az eljárás során azzal védekezett, hogy Európában sehol nem bűn a vörös csillag viselése, azt nem tekinti önkényuralmi jelképnek. A munkásmozgalom nemzetközi jelképeként, másrészt "szolidaritásból" viselte, mivel akkor pártja egyik vezetője, Vajnai Attila ellen ugyanilyen cselekmény miatt volt folyamatban bírósági eljárás. Vajnai Attilát egyébként ezért tavaly tavasszal 120 ezer forint pénzbírságra ítélte a bíróság.
Fratanolo János védője, Bognár Péter a keddi tárgyaláson azzal érvelt, hogy a vörös csillag a XIX. századtól az öt kontinens munkásságának összefogását jelképezi, egyébként pedig régi képes bibliákban is feltűnik betlehemi csillagként. Azt mondta: viselése Magyarországon azért lett tilos, mert a szovjet elnyomás jelképének tartják, "de ezen az alapon a keresztet is be lehetne tiltani, melynek jegyében százezreket, milliókat öltek meg a történelem folyamán".
Az ügyvéd beszámolt arról is, hogy az ügyben a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult arra kérve: mondja ki, sem a vörös csillag, sem a sarló-kalapács nem önkényuralmi jelkép. A bíróság várhatóan még a nyáron dönt a kérdésben. (MTI)