Washington megszigorítja a vízummentes beutazás feltételeit
A 2001. szeptember 11-i, az Egyesült Államokat ért terrormerényletek után létrehozott belbiztonsági tárca - amely összefogja a terrorellenes intézkedéseket - korábban azt jelezte: az utasoknak felszállásuk előtt legalább 48 órával kell majd regisztráltatni magukat. A légitársaságok tiltakoztak a tervezett szigorítás ellen, mondván, hogy az új szabály megnehezíti majd a gyors üzleti utazásokat.
A 48 óra 72 órára módosult, de a tervek szerint egy regisztráció többszöri beutazásra lesz érvényes 2 éven át.
Vízummentes státust élvez Nyugat-Európa legtöbb országa, továbbá Ausztrália, Brunei, Japán, Új-Zéland és Szingapúr. Az Egyesült Államok az utóbbi hónapokban ezenkívül nyolc további állammal - köztük Csehországgal, Magyarországgal és Dél-Koreával - írt alá előzetes megállapodást a vízummentességi programhoz való csatlakozásról.
A belbiztonsági minisztérium tájékoztatása szerint az on-line regisztráció során ugyanazokat az adatokat kell közölni, amelyeket az utasoknak az I-94-es belépési kártyán fel kell tüntetniük, amikor az Egyesült Államok területére lépnek.
Az amerikaihoz hasonló előzetes regisztrációs rendszert működtet évek óta Ausztrália. Az amerikai on-line regisztráció már idén augusztustól működni fog, de csak januártól lesz kötelező. A regisztrációt utazási irodákon, a légitársaságok weboldalain vagy amerikai kormányzati oldalakon lehet elvégezni.
Washington szerint az előzetes utasregisztrációval könnyebben kiszűrhetők lesznek azok a terroristák, akik a vízummentes országok állampolgárai. Ilyen volt például a "cipőbombás" al-Kaida terrorista, a brit Richard Reid, aki 2001 decemberében saját cipője felrobbantásával próbálkozott az American Airlines egy Párizsból tengerentúlra tartó járatán. A francia állampolgárságú Zacarias Moussaoui, akit elítéltek a 9/11-es merényletekben való bűnrészességért, szintén vízum nélkül utazott be az Egyesült Államokba (ő lett volna a 20. merénylő, aki egy ötödik eltérített utasszállító repülőgépet irányított volna a Fehér Háznak).
A belbiztonsági minisztérium szerint naivitás azt feltételezni, hogy a vízum nélkül beutazók kisebb biztonsági kockázatot jelentenek. Washington aggódik, hogy a radikális erők megerősödhetnek Európában, amely egy Amerika elleni csapás kiindulópontja lehet.
Michael Hayden, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója korábban figyelmeztetett: az al-Kaida megpróbál nyugati állampolgárokat toborozni, mert azok könnyebben az Egyesült Államokba juthatnak. Robert Mueller, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) vezetője szerint a terrorista csoport rájött, hogy európai útlevéllel könnyebb Amerikába utazni.
Az amerikai kormány eredetileg az elektronikus utaztatási felhatalmazás kezdőbetűi után, ETA névre keresztelte volna az új on-line regisztrációs rendszert, amely azonban az ESTA nevet kapja. A spanyol hatóságok ugyanis fenntartásukat fejezték ki: így hívják a baszk szeparatista terrorcsoportot.
Michael Chertoff belbiztonsági miniszter hétfőn Washingtonban tárgyalt Jacques Barrot-val, az EU igazságügyi biztosával, aki további információkat kért, de amerikai források szerint elégedett volt az egyeztetésekkel.
(MTI)