Az eddigi macedón kormánypárt az abszolút többséghez is közel került, mert az előzetes adatok szerint a szavazatok 48,33 százalékát szerezte meg.
Pótválasztás jön Macedóniában
A választásokat azonban botrányok tarkították, s az EBESZ szerint a lebonyolítás sértette az európai normákat. Húsz választási körzetben meg kell ismételni a szavazást. Ezeken a helyeken előre megtöltötték az urnákat, másutt választási anyagokat semmisítettek meg, volt, ahol embereket kényszeríttettek szavazásra. A szabálytalanságok főleg a tetovói és kumanovszkói körzetben történtek, ahol két rivális albán párt küzdött a szavazatokért.
Nikola Gruevszki, eddigi miniszterelnök, a jobbközép VMRO-DPMNE párt vezetője győztesnek nyilvánította az általa vezetett "Jobb Macedóniáért" elnevezésű koalíciót. Riválisa a szociáldemokrata Radmila Sekerinszka elismerte a baloldal vereségét, s azt ígérte, hogy folytatják harcukat az ország euroatlanti integrációjáért. Ezt azonban épp a választási szabálytalanságok, csalások és az erőszak akadályozhatja most. Gruevszki azután döntött a rendkívüli választás mellett, hogy az országot elárasztották a nacionalista szenvedélyek, mert Athén megakadályozta szomszédja NATO-belépését a megoldatlan névvitára hivatkozva.
Az új kormánynak tovább kell tárgyalnia a névkérdésről, máskülönben a görögök meggátolják az ország uniós és NATO-integrációját. A másik kérdés Koszovó elismerése: erre az albánok szorítanák a kormányzókat, akik számára fontos a Szerbiával való kapcsolat is.