Elfogadták a magyar-amerikai információcseréről szóló javaslatot
A napirendi pontot ismertető Iváncsik Imre, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő államtitkár azt mondta, hogy jelenleg a vízumkérdés az egyetlen lényeges megoldatlan kérdés a magyar-amerikai kapcsolatokban.
Kiemelte, hogy a vízummentességi programnak jelenleg 27 ország a tagja, aminek keretében évente 15 millióan látogatnak az Egyesült Államokba. Hozzátette, hogy a terrorizmus elleni fellépést szem előtt tartva, az amerikai adminisztráció 2007 nyarán döntött a vízummentességi program szemléletének alapvető megváltoztatása mellett.
Az amerikai elnök által aláírt belbiztonsági törvénycsomag a vízummentesség megadását a kérelmek tíz százalék alatti elutasításához köti, a korábbi három százalék helyett, de egyúttal szigorú feltételeket ír elő. Ilyen az útlevelekkel és a beutazókkal kapcsolatos adat- és információszolgáltatás, az illegális bevándorlók visszafogadása, a légimarsallok alkalmazása és a repülőtéri biztonság.
Hozzátette, hogy Magyarország részvétele a vízummentességi programban attól is függ, hogy hogyan alakul az Egyesült Államokba látogatók vízumkérelmének visszautasítási aránya.
Az államtitkár elmondta, hogy a kormány felhatalmazása alapján a washingtoni nagykövet 2008 március 17-én egyetértési nyilatkozatot írt alá az USA belbiztonsági minisztériumával a vízummentességi programban való részvételéről.
A magyar félnek az ügyben további megállapodások aláírását kell vállalnia. Ezek sorába illeszkedik az a szerződés, amely a terrorizmussal kapcsolatos információk átadásáról rendelkezik. Iváncsik Imre hangsúlyozta, hogy a szerződés csak az alapadatok átadásról szól. Ezek az illető neve, ismert álnevei és a születési ideje. Az egyéb adatok átadása csak lehetőségként jelenik meg, de csak akkor, ha azok átadása nem ütközik a hazai jogszabályokba. Az átadott adatokat a magyar fél hozzájárulása nélkül harmadik államnak nem lehet továbbadni.
Az államtitkár szerint a Magyarország szempontjából fontos, hogy a szerződés lehetőséget biztosít az Egyesült Államok által fenntartott egyik legnagyobb, terrorizmussal foglalkozó adatbázishoz való hozzáféréshez.
Az Országgyűlés azt 357 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, három tartózkodás mellett fogadta el a javaslatot.
Felhatalmazás NATO-erők magyarországi állomásoztatására
Az Országgyűlés a NATO pápai stratégiai légi szállítóflottájának pápai bázisáról, valamint az ezzel összefüggésben Magyarországra települő NATO-erők állomásoztatásának engedélyezéséről döntött hétfőn egy, a megállapodást kihirdető törvény, valamint egy határozat formájában.
A törvényt és a határozatot egyaránt 363 igen szavazattal ellenszavazat nélkül, egy tartózkodással fogadta el a Ház. Mindkét esetben a fideszes Wittner Mária tartózkodott. Az Országgyűlés ezzel felhatalmazást adott a kormány és a NATO közötti, a szövetség légiszállítását kezelő szervezetnek az ország területére településéről és működéséről szóló megállapodás kötelező hatályának elismerésére.
(forrás: MTI)