Éhségsztrájk most már több európai országban

Jan Tamas és Jan Bednar, a Humanista Mozgalom csehországi tagjai az ellen tiltakoznak, hogy az USA katonai támaszpontot létesítsen a Cseh Köztársaságban. Jan Bednar májelégtelensége miatt kritikus helyzetbe került és kórházba szállították, de a médiának úgy nyilatkozott: nem fogja abbahagyni az éhségsztrájkot.

Pénteken az egyik cseh aktivista találkozott Karel Schwarzenberggel, a cseh külügyminiszterrel, majd bejelentette: nyilvánvalóvá vált számukra, hogy a kormány nem fogja elfogadni egyik követelésüket sem. Jan Tamas szorgalmazza, hogy a kormány függessze fel a tárgyalást a Bush-kormánnyal, mivel a katonai támaszpont ügyében az ország közvéleménye megosztott, és emiatt a hangulat elmérgesedett a Cseh Köztársaságban.

„Sokkal ésszerűbb lenne megvárni a következő amerikai kormányt, közben elkezdeni egy valós és nyílt vitát a kérdésről, bevonva ebbe az ország minden társadalmi erőjét” – mondta az éhségsztrájkoló.

Éhségsztrájk már több országban

A tiltakozások kiterjedtek Prágából a világ közel 30 másik városára: Amszterdam, Bergamo, Berlin, Bologna, Budapest, Brüsszel, Byron Bay, České Budějovice, Česky Krumov Brunswick, Koppenhága, Düsseldorf, Ferrol, Firenze, Köln, London, Malaga, Milánó, New York, Párizs, Róma, Toulouse, Trieszt, Torino, Bécs, Xerez, Zürich. További személyek kapcsolódtak be az éhségsztrájkba. Az új csatlakozók különböző országokban folytatják a tiltakozást: -  Dino Mancarella Triesztben május 14-e óta -  Federica Fratini és Eduardo Calizza Rómában május 19-e óta - José Alvarez Spanyolországban május 22-e óta - Bruce Gagnon és a koreai Sung-Hee Choi az USA-ban, Gareth Smith Ausztáliában, Joaquin Valenzuela Bolognában május 24-e óta - Ivan Marchetti és Andrea Casa Torinóban május 26-a óta - Dr. Hassan Nayeb Hashem Ausztriában május 29-e óta

Jiri Paroubek, szociáldemokrata pártelnök, korábbi cseh miniszterelnök meglátogatta a tiltakozókat, és felhívást intézett hozzájuk, hogy hagyják abba a sztrájkot. Biztosította őket: pártja egységesen ellenzi a szerződést, és mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy megakadályozzák az aláírását. Eközben a tiltakozással szimpatizálók a Humanista Mozgalom Belehradaska utcai irodájánál gyülekeztek, ahová virágokat és gyümölcsleveket hoztak. 

Az elkeseredett hangulatot jól jellemzi, hogy egy múlt heti sajtótájékoztatón volt olyan újságíró, aki elsírta magát.

Jan Bednar, aki májelégtelensége miatt szinte teljesen besárgult, elmondta: „a miniszterelnök a televízióban kijelentette, hogy 30 napja van arra, hogy válaszoljon nekünk. Ez a kormányunk hatalmaskodó hozzáállása, bármi áron keresztülviszik akaratukat. Nem hagyhatom abba, ez a demokrácia ügye.”

Vlasta Parkanová cseh védelmi miniszter a cseh Prima kereskedelmi tévé szokásos vasárnapi vitaműsorában viszont úgy vélekedett: éhségsztrájkoknak csak a nem szabad országokban van létjogosultságuk.

Csehországban demokrácia van, ahol a hatásköröknek megfelelően a kormánynak és a parlamentnek van joga biztonsági kérdésekben dönteni.

- Már csak azért is, mert a legtöbb szükséges információval éppen ezek az alkotmányos testületek rendelkeznek. Ha valaki önpusztító eszközhöz folyamodik, az a magánügye. Éhségsztrájkolókkal nem kívánunk egyezkedni. Hova jutnánk, ha legközelebb például valaki az adók ellen tiltakozna ilyen eszközzel? - jelentette ki a tárcavezető.

A Népszabadság Online kérdésére Várady Tibor a Humanista Mozgalom magyarországi képviselője azt mondta: a helyzet a múlt hét óta nem változott, a két aktivista 21 nap óta éhezik.

Több, mint százezren írták alá az online petíciót. Több száz szervezet és személyiség küldött szolidaritási üzenetet, többek között: Prieger Zsolt (Anima Sound System), Noam Chomsky, a Nobel békedíjas Dario Fo, Giorgio Schultze, Giulietto Chiesa (az Európai Parlament tagja), Luisa Morgantini (az Európai Parlament alelnöke), Jacques Gaillot francia püspök és a Pulitzer-díjas Chris Hedges.

Tekintse meg infografikánkat a rakétapajzsról>>>>

Jan Tamas és Jan Bednar az éhségsztrájk elején, háttérben Silo, Gandhi és Martin Luther King fotója
Jan Tamas és Jan Bednar az éhségsztrájk elején, háttérben Silo, Gandhi és Martin Luther King fotója
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.