Élelmiszerhiány már a fejlett országokban is
Jacques Diouf, az Élelmezési és Mezőgazdaság Szervezet (FAO) vezérigazgatója a Financial Timesnak azt mondta: az adományozó országoknak évente 30 milliárd dollárt kell élelmiszersegélyezésre fordítaniuk a rendkívüli árszint miatt kialakult válság megoldása végett.
Hozzátette: a jelenlegi rekord árszint 25 éve először megteremtette a gazdasági és politikai ösztönzőket ahhoz, hogy növekedjenek a beruházások a globális mezőgazdasági szektorban.
Diouf szerint a beruházások nemcsak a jelenlegi válság miatt kulcsfontosságúak, hanem annak elérésére is, hogy a világ élelmiszertermelése 2050-ig megkétszereződhessen. Erre azért van szükség, hogy el lehessen látni az addigra várhatóan 9 milliárdra növekvő globális népességet.
A meredek élelmiszetermelés-növekmény szükségességét független londoni elemző házak is jelezték már.
A brit Királyi Külügyi Intézet - londoni székhelye után közkeletű nevén Chatham House - által nemrég közölt átfogó elemzés szerint a mind módosabb felzárkózó gazdaságok egyre növekvő élelmiszerkereslete és a bioüzemanyag-termelés az elmúlt három évben 83 százalékkal hajtotta fel a globális élelmiszer-árszintet, és az élelmiszer-ellátás kiegyensúlyozására "forradalomhoz közeli" lépésekre van szükség.
Az elemzés idézett egy világbanki becslést, amely szerint 2030-ig 50 százalékkal kell növelni az élelmiszertermelést - ezen belül a hústermelést 85 százalékkal - az előrejelzett kereslet kielégítésére.
A FAO adatai szerint az elmúlt két évben 71 százalékkal emelkedtek átlagosan és globálisan az élelmiszerárak.
A drágulás máris zavargásokhoz vezetett több fejlődő országban, köztük Egyiptomban és Bangladesben.
Londoni sajtójelentések szerint, olyan fejlett gazdaságokban is hiány kezd kialakulni egyes alapélelmiszerekből, mint Nagy-Britannia és az Egyesült Államok.
A Financial Times épp a hétvégén írta, hogy korlátozzák egyes brit élelmiszer-áruházak a rizsértékesítést a globális hiányból eredő ellátási fennakadások miatt.
A FAO vezérigazgatója a londoni gazdasági lapnak azt mondta: az élelmiszerválságba már emberek halnak bele, és kormányok buknak meg miatta, és sok feltörekvő demokrácia "még bármelyik irányba billenhet", a lakosság elégedettségétől vagy elégedetlenségétől függően.
(MTI)