Hillary Clinton hívei "Denver! Denver!" kiáltásokkal reagáltak a Demokrata Párt ügyrendi bizottságának szombat este meghozott határozatára. A testület egész napos, a hírtévék által élőben közvetített ülésén úgy döntött, enyhíti az előválasztását túl korán tartó Florida és Michigan elleni szankciót.
Obama a kompromisszummal is nyert
A végül Clinton hívei által is megszavazott határozat visszaengedi a két állam delegáltjait a denveri elnökjelölt-állító konvencióra, de megfelezi a szavazatukat, mindegyikük csak 0,5 voksot adhat majd le. A kompromisszum Barack Obamának kedvez, mert gyakorlatilag behozhatatlanná teszi az előnyét a küldöttek között.
A Clinton-kampány nem is ezen háborodott fel, hanem azon, hogy Michiganben, ahol Obama nem szerepelt a szavazócédulán, neki adták a 40 százaléknyi "nem elkötelezett" voksot, holott akkor még mások is versenyben voltak, miközben Clintonéból "az igazságosság nevében" még le is csíptek. A döntés ellen a konvenció mandátumvizsgáló bizottságánál lehet panaszt tenni, a testület viszont csak augusztus végén, Denverben ül össze. Vagyis nem zárható ki, hogy a háború az utolsó töltényig folytatódik.
Ez azonban nem valószínű. Clinton Puerto Ricóban várhatóan fölényesen megnyeri a vasárnapi előválasztást. Ennek és a kedden még Montanában, illetve Dél-Dakotában hátralévő voksolásnak a tétje azonban már nem az, hogy ki nyer a delegátusok számát tekintve, hanem az, sikerül-e Clintonnak megelőznie Obamát az összes leadott szavazat terén. Ha igen, fontos érvhez jut az alelnökjelöltségért a színfalak mögött vívott csatájához, illetve veresége ellenére is diadalmasan vonulhat be a történelemkönyvekbe.
A CNN számítása szerint Obama az ügyrendi bizottság döntése előtt 202 delegátussal állt jobban, ami most 174-re csökkent. A végső győzelemhez az új helyzetben 2118 voksra van szükség, Obama 2051:1877-re vezet. Puerto Ricóban, Montanában és Dél-Dakotában összesen 86 delegátus sorsa dől el. Miután ezeket szavazatarányosan osztják el, a végső döntés mindenképpen a mintegy 190, személyes döntését még be nem jelentő szuperdelegátusra marad. Rájuk nagy nyomás nehezedik, hogy az utolsó előválasztások után egy héten belül valljanak színt. Obamának közülük 30-40 is elég lenne a célba éréshez. Stábja állítólag az egészségügyi tárca felajánlásával akarja kiengesztelni Clintont.
Az illinoisi szenátor a hét végén szakított azzal a többségében fekete hívekből álló chicagói baptista gyülekezettel, amelyhez csaknem két évtizedig tartozott. A gyülekezet volt lelkipásztora, Jeremiah Wright súlyos gondokat okozott neki, amikor - John McCain kampánystábjának köszönhetően - felkerültek az internetre a fehérek elleni engesztelhetetlenségről árulkodó szentbeszédei. Az utóbbi napokban újabb vihart keltett, hogy egy vendégszónoknak meghívott fehér katolikus pap kigúnyolta és rasszistának állította be Hillary Clintont. Közben a republikánus jelöltnek is meggyűlt a baja a lelkipásztorokkal. McCain a múlt héten visszautasította két, különösen felháborító kijelentéseket tévő lelkipásztor támogatását. Egyikük, a baptista John Hagee például azt mondta, Hitlert Isten küldte, hogy a zsidók visszatérjenek a nekik szánt Izraelbe.