Jan Kavan volt cseh külügyminiszter tegnap a szocdemek (CSSD) programalkotó konferenciáján javasolta, hogy a párt vezetősége vállaljon szolidaritást az immár harmadik hete éhségsztrájkoló Jan Bednárral és Jan Tamással, akik az országban létesítendő amerikai radarbázis ellen tiltakoznak.
Tiltakozás a radar ellen - A cseh szocdemek egymást váltva éheznek
Tekintse meg infografikánkat a rakétapajzsról>>>>
- Hozzunk létre jelképes éhségsztrájkláncot. Éspedig úgy, hogy mindennap valaki közülünk elmegy a helyszínre, aznap megvonja önmagától az ételt, és így támogatja a tiltakozókat. Elsőként a mai napon Alena Gajdusková, a cseh felsőházban tevékenykedő szocdem frakció elnöke vállalta ezt a jelképes tiltakozást.
- A Topolánek vezette kabinet nem óhajt ügydöntő népszavazást kiírni, mert nem meri megkérdezni a polgárokat, hogy mit szólnak a hazánkba tervezett amerikai katonai támaszponthoz, de még csak nem is tájékoztatja kellőképpen őket arról, hogy mi készül hazánkban - szögezte le Michal Hasek, a baloldali párt alsóházi frakciójának vezetője.
Vlasta Parkanová cseh védelmi miniszter a cseh Prima kereskedelmi tévé szokásos vasárnapi vitaműsorában úgy vélekedett, hogy éhségsztrájkoknak csak a nem szabad országokban van létjogosultságuk. Csehországban demokrácia van, ahol a hatásköröknek megfelelően a kormánynak és a parlament joga biztonsági kérdésekben dönteni. - Már csak azért is, mert a legtöbb szükséges információval éppen ezek az alkotmányos testületek rendelkeznek. Ha valaki önpusztító eszközhöz folyamodik, az a magánügye. Éhségsztrájkolókkal nem kívánunk egyezkedni. Hova jutnánk, ha legközelebb például valaki az adók ellen tiltakozna ilyen eszközzel? - jelentette ki a tárcavezető.
Május 13-án kezdett éhségsztrájkba Prágában a huszonkilenc éves, építőipari szakközépiskolát végzett Jan Bednár és két évvel idősebb társa, aki tavaly fejezte be doktoranduszi tanulmányait, s jelenleg kibernetikusként dolgozik egy kutatóintézetben. Tiltakozásuknak akkor hajlandók véget vetni, ha három feltételük közül legalább egyet teljesít a prágai kabinet. Vagy nemet mondanak az amerikaiaknak vagy legalább ügydöntő népszavazást írnak ki, vagy pedig független szakértők bevonásával, a támaszponttal kapcsolatos biztonságpolitikai és környezetvédelmi problémakörről nyilvános párbeszédet kezdenek a civil szervezetekkel.