Erőszak a macedóniai választáson: egy ember meghalt

Belehalt sérüléseibe a legnagyobb albán pártnak az a tagja, akit a Szkopjétól északra lévő Aracinovo faluban ért találat a délelőtti órákban - közölte Ermira Mehmeti, a Demokratikus Unió az Integrációért (DUI) nevű albán párt szóvivője. Bejelentését a rendőrség részéről is megerősítették. 

Az incidenst az váltotta ki, hogy egy albán több ember nevében akart szavazni, s miután ezt a helyi választási bizottság elnöke nem engedélyezte, pisztolyt rántott, s fenyegetőzni kezdett. A helyiségben tartózkodók közül többen a pártjára álltak, de mikor a rendőrök megérkeztek, visszavonultak, miközben lőttek a rendfenntartókra. Ekkor történt a sebesülés, de hogy ki az áldozat, azt a rendőrség szóvivője, Ivo Kotevszki nem közölte.

A helyzet zavaros, az eseményekről szóló beszámolók ellentmondásosak és sokban különböznek egymástól. A DUI részéről olyan közlés is elhangzott, hogy a halálos sebesülés vétlen pártaktivisták elleni rendőri támadás következménye. Ermira Mehmeti szerint lövöldözés volt a DUI szkopjei székházánál, s az épületben tartózkodóknak a pincében kellett menedéket keresniük. A hírt más forrásból nem erősítették meg.

Ugyancsak a főváros közelében, Aracinovóban ismeretlenek megsebesítettek egy embert. A település környékén, valamint Krusinóban is fegyverekkel megtömött gépkocsira bukkant a rendőrség. Ugyancsak Aracinovóban három ember sebesült meg egy másik lövöldözésben. A településen 8 szavazókörben felfüggesztették a voksolást. Macedónia albánok lakta körzeteiben már húszhoz közelít azoknak a köröknek a száma, ahol különböző okokból leállt a választás.

Több, Macedónia északnyugati részén, Tetovo és Gostivar környékén lévő, albánok lakta településen fel kellett függeszteni a szavazást. Volt, ahol a döntést meghozó választási bizottsági elnök csak annyit közölt, hogy nincsenek meg a voksolás normális feltételei, más helyeken viszont kisebb-nagyobb incidensekről is beszámoltak az illetékesek.

A nyugat-macedóniai Debarban egy szavazó rátámadt a választási bizottság elnökére. Malinóban, Tetovo mellett el sem tudták kezdeni a szavazást, mert az éjszaka folyamán az urnákat és az összes választási anyagot ellopták. A közeli Gurgurnicában fegyveresek rontottak be a szavazókörbe, s vetettek véget a voksolásnak, az ország nyugati részén lévő Gostivarban pedig egy fegyveres se szó se beszéd fogta és a leadott szavazatokkal együtt elvitte az urnát.

Az incidensekre annak ellenére került sor, hogy a szavazás előtt alaposan megerősítették a rendfenntartó erőket. Mint Gordana Jankulovszka belügyminiszter közölte, rekordszámú rendőrt vezényeltek a szavazókörökbe, s a voksolás napjára meghirdették a "zéró tolerancia" elvét.

Megfigyelők szerint erre azért is szükség volt, mert a macedóniai választási kampány néhány hete alatt végig jelen volt az erőszak az albánok között. Egy embert megöltek, Ali Ahmetire, a legnagyobb albán párt elnökére rálőttek, s napirenden voltak a verekedések, amelyekből a voksolás előtti utolsó napokra is jutott jónéhány.

Az erőszak oka, hogy az albánok, akik hét éve még együtt harcoltak a macedónok ellen, s kis híján véres polgárháborúba döntötték az országot, erősen megosztottak, szembenálló csoportjaik azon marakodnak, hogy ki tud közelebb kerülni a pénzt, védettséget jelentő állami hatalomhoz. Az ellentétek kiéleződéséhez Nikola Gruevszki kormányfő is alaposan hozzájárult, amikor a két nagy közül a kisebbik albán párttal kötött csak szövetséget, Ali Ahmetit és körét kihagyta a hatalomból.

Rontott a nemzetközi megítélésen

Negatív irányba befolyásolta Macedónia nemzetközi megítélését a vasárnapi parlamenti választást kísérő erőszak, de nem lehetetlenítette el az ország európai uniós csatlakozását - nyilatkozta Konsztantin Jovanovszki, az EU szkopjei missziójának szóvivője.

Brüsszel 25 megfigyelővel képviseltette magát a választáson, s végső értékelését azt követően alkotja meg, hogy megkapta saját kiküldöttjei, a többi nemzetközi felügyelő, s a macedón megfigyelők, illetve a helyi központi választási bizottság egyesített értékelését. Annyi biztos, hogy a halálos áldozatot és 7-8 sebesültet követelő lövöldözések, több szavazókör kényszerű bezárása mélységesen aggasztó - mondta a szóvivő.

Ami történt, negatív bizonyítványt állít ki az országban zajló folyamatokról. Így van ez annak ellenére, hogy erőszakra csak a lakosság 25-30 százalékát kitevő albánok lakta körzetekben került sor. Macedóniát az EU egységes országként kezeli, s albánok és macedónok az EU-integráció folyamatában csak együtt győzhetnek, vagy veszíthetnek - mondta Brüsszel képviselője.

 

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.