Gyengül a magyar képviselet?

Húszmilliárd euró: ennyi pénzt bíznak rá a romániai választópolgárok azokra, akiket megyei és helyi önkormányzataik élére választanak meg. És ez csak az uniós alapokból származó pénz - a helyi adókból beszedett, illetve a központi költségvetésből évente visszaosztott összegek ezen felüliek.

A pénzek nagyságához mért a versengés is. A 18 millió romániai választó elé csaknem 350 ezer jelölt áll vasárnap, akik közül a legtöbben (324 ezren) a helyi önkormányzati tanácsok tagságát próbálják megszerezni. A túljelentkezés csaknem tízszeres, országos szinten ugyanis 40 299 tanácsosi hely létezik, és ezek közül mindöszsze 3423 városokban, további 2250 nagyvárosokban.

A 3184 polgármesteri tisztségért (ebből 103 nagyvárosban és 217 városban) több mint 19 ezren indulnak, köztük 805 független jelölt. A polgármestereket kétfordulós egyéni körzetes rendszerben választják. Az idén első alkalommal kell az urnákhoz járulóknak közvetlen módon dönteni az ország 41 megyei tanácselnök személyéről. Megválasztásuk szintén egyéni körzetekben zajlik, de egyetlen fordulóban.

A pártok az utolsó pillanatig, péntek éjfélig erőteljes kampányt folytattak, hogy a választókat jelöltjeik rátermettségéről, felkészültségéről meggyőzzék. A felmérések végig azt jelezték, hogy a Demokrata-Liberális Párt (D- LP) szerzi majd meg a legtöbb szavazatot, de úgy tűnik, Bukarest főpolgármesterségét nem. A fővárosban várhatóan Sorin Oprescu független (volt szociáldemokrata) jelölt kapja majd a legtöbb szavazatot, 35-40 százalékot, és őt 25 százaléknyival követi majd Vasile Blaga, a D- LP jelöltje. A liberális Ludovic Orban legutóbb 12, a szociáldemokrata Cristian Diaconescu pedig 11 százalékra állt. Az első két helyezett a második fordulóban méri majd össze erejét.

Kolozsváron viszont a jelenlegi polgármester, Emil Boc, a D-LP elnöke a legesélyesebb, kedvező részvételi arányok esetén itt az RMDSZ jelöltje, László Attila lehet a második. Borbély László RMDSZ-es miniszter viszont jó eséllyel indul a marosvásárhelyi polgármesteri székért, őt a márciusban bejegyzett Magyar Polgári Párt (MPP) is támogatja. Szintén összefogással támogatja a két magyar szervezet a Kolozs megyei tanácselnökjelöltet, Máté Andrást. Ugyanez nem jött létre Maros megyében, ahol a jó eséllyel induló RMDSZ-es Lokodi Edit sikerét az MPP jelöltje, Tőkés András megakadályozhatja.

Az RMDSZ a mostani önkormányzati választásokon
10 400 önkormányzati képviselő- és 363 polgármesterjelöltet indít. Eközben az MPP 3085 képviselő- és 133 polgármester-jelöltet vet be a választási küzdelemben. Az RMDSZ-nek 2004-ben 180 polgármesteri tisztséget sikerült megszereznie, és ezt a teljesítményt most megismételné.

A két magyar alakulat között Székelyföldön ádáz harc várható. Akárcsak Erdély más részein, itt is megtörténhet több helyen, hogy az RMDSZ és az MPP testvérharca miatt a magyar képviselet gyengül. Pedig a minél erősebb önkormányzati jelenlét az erdélyi magyarságnak létérdeke a következő időszakban, amikor az uniós pénzek felhasználásáról és a modernizációs projektekről kell majd dönteni.

Választási plakátok Csíkszeredán. Erőteljes kampányt folytattak a pártok
Választási plakátok Csíkszeredán. Erőteljes kampányt folytattak a pártok
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.