Magyar Évad: eddig másfélezer tárgyalás a kínaiakkal
Mint emlékezetes, az évadot tavaly ősszel Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelenlétében nyitották meg Pekingben. A kantoni programon Medgyessy Péter volt kormányfő, Hongkongban és Shenzenben Szili Katalin házelnök, valamint Garamhegyi Ábel kormánybiztos képviseli országunkat. A magyar politikusok kínai tartózkodásuk során a helyi vezetők mellett potenciális befektetőkkel is találkoznak.
A Magyar Évad Kínában rendezvénysorozat elsődleges célja az volt, hogy fejlessze a két ország kapcsolatát, a magyar gazdaságról új képet alakítson ki Kínában, felhívja a kínai befektetők figyelmét uniós és schengeni tagságunkból fakadó előnyökre, illetve lehetőséget biztosítson a magyar áruk, a tudományos-technológiai együttműködések és az egyéb befektetési lehetőségek bemutatására. A három szakaszból álló rendezvénysorozat első öt állomásán összesen több mint száz magyar cég keresett üzleti lehetőségeket. Az ITD Hungary, a magyar befektetésösztönzési és kereskedelemfejlesztési ügynökség szervezésében megvalósult eddigi, kínai üzleti fórumokon mintegy 1500 kétoldalú üzleti tárgyalás zajlott.
Az üzleti fórumokon – május 28-án Kantonban, 30-án Hongkongban, június 2-án Shenzhenben – a városok illetve a tartomány üzleti környezetével ismerkedhetnek a kiutazó magyar vállalatok, míg kínai partnereik Magyarország gazdaságáról, a befektetési lehetőségekről tájékozódhatnak.
A programokat mindhárom helyszínen kétoldalú üzletember-találkozók, befektetési és technológiai projektbörzék zárják. Ez utóbbiakon kiemelt hangsúlyt kapnak hazánk ingatlanfejlesztési projektjei, a magyar autóipar és logisztika bemutatása, továbbá a hazai környezetvédelmi lehetőségek felvonultatása.
Ez utóbbi a zárószakasz során kiváltképp hangsúlyosan szerepel, hiszen a magyar-kínai együttműködések egyik kiemelt területe lehet. A magyar technológiák, különféle megoldások szállítására képes hazai vállalatok komoly sikereket könyvelhetnek már ma is el, elsősorban két fő területen: az ipari illetve kommunális szennyvíztisztítás és a hulladékkezelés terén.
A környezetvédelem mellett az agrárium, az élelmiszeripar, a gyógyászat, illetve egyes gépipari, nehézipari területeken nagy az érdeklődés az új gyártási technológiák, illetve a már meglévő kínai technológiák továbbfejlesztése iránt. Potenciális magyar exporttermékek esetén a gyógyszerek, gyógyhatású szerek, orvosi műszerek és berendezések, az energetikai iparágak vagy a luxus termékek piacának bővülése jelenthetnek felvevőpiacot a magyar áruknak.